Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 574 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 116295316
 

RIO :: Zobacz temat - ZEAS-y
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

ZEAS-y
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RIO Strona Główna -> Finanse publiczne - strefa dla zarejestrowanych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość


PostWysłany: Pon Maj 12, 2008 12:53 pm    Temat postu: ZEAS-y Odpowiedz z cytatem

Czy po wejściu w życie zmian w ustawie o rachunkowości od 01.01.2009 roku bedzie jakaś inna opcja dla Zeas-ów poza przeprowadzką do szkół i umową z dyrektorem szkoły???? Ci w przypadku bardzo małych jednostek oświatowych???
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pon Maj 12, 2008 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możliwość dalszego funkcjonowania obsługi finansowej szkół, przedszkoli lub placówek oświatowych w formie zespołu ekonomiczno-administracyjnego (będącego samorządową jednostką budżetową) – ma oparcie w tym, że ustawodawca, żadnym wyraźnym przepisem nie uchylił art. 5 ust. 9 ustawy o sys.ośw.

W konsekwencji działałaby tu zasada wykładni prawa „lex posterior generalis – non derogat – legi priori speciali”. Oznaczałoby to, że „późniejszy” przepis „ogólny” (o organizacji obsługi rachunkowej w jednostkach objętych przepisami ustawy o rachunkowości) – nie uchyla – „wcześniejszego” i „szczególnego” przepisu o organizacji obsługi finansowej (w tym rachunkowej) dla szkół, przedszkoli i placówek z ustawy o systemie oświaty. Przy takim założeniu przewidziany w art. 5 ust. 9 ustawy o sys.ośw. - system obsługi finansowej szkół i placówek mógłby nadal funkcjonować.

Rozstrzygnięcie powyższego dylematu wykładni prawa finansowego i prawa oświatowego - wymaga niewątpliwie stosownych zmian w ustawodawstwie, bądź to drogą uchylenia ww. przepisów ustawy o systemie oświaty, bądź drogą dopisania w ustawie o rachunkowości, że „wyraźne” przepisy odrębne mogą przewidywać odstępstwa od zasady, że księgi rachunkowe prowadzi się w siedzibie jednostki. icon_rolleyes.gif
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3127

PostWysłany: Pon Maj 12, 2008 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...ustawodaca w artykule 5u9 ustawy o systemie oświaty nie zmienił też artykułu 11 ustawy o rachunkowści...a przecież ustawę zmienia się inną ustawą. Ustawa o systemie oświaty nie mówi przecież nic o miejscu prowadzenia rachunkowości...w przeciwieństwie do ustawy o rachunkowości.

Resumując ponieważ decyzja o takim a nie innym miejscu prowadzenia rachunkowości należy do dyrekcji szkoły ...warto zauważyć że nie może owa decyzja naruszać postanowień ustawy o rachunkowoćci...a ta mówi, że księgowość szkoły ma być prowadona w szkole.

AMEN

TW icon_cool.gif

Ps. furtka tkwi w artykule 13u2 uor
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Wto Maj 13, 2008 8:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ARt 11.3 uor
Księgi rachunkowe mogą być prowadzone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza siedzibą jednostki albo oddziału (zakładu), w przypadku określonym w art. 13 ust. 2 i 3 oraz w razie powierzenia ich prowadzenia podmiotowi prowadzącemu działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych
CZy w/w zmieniony zapis w ustawie o rachunkowości mówi że, jednak można prowadzić rachunkowość poza siedzibą jeśli jest prowadzona przy uzyciu komutera i mogą to robić np ZEAS-y czy tylko biura rachunkowe???
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3127

PostWysłany: Wto Maj 13, 2008 9:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...z nowo dodanego rozdzału 8a jasno wynika, że ZEAS nigdy nie dzałał i działać nie będzie mógł na zasadach określonych w rozdzale 8a.

Ponadto do zadań JST nie należy (ani do zadań własnych ani zleconych) wykonywanie za podmiot zobligowany do prowadzenia ksiąg usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Co więcej jeśli dotychczas funkcjonujące ZEASy prowadziły za podmioty zobligowane księgowość to osoby wykonujęce w ZEAS te zadanie a szczególnie te podpisujące sprawozdanie winny stosownie do wymogów MF posiadać certyfikat księgowego. To zać oznacza, że jeśli np. jakiś specjalista podpisał się pod sprawozdaniem to mieliśmy w latach minionych przypadek podpisania się pod sprawozdaniem przez osobę nieuprawnioną ...czyli tak jakby jednostka w ogóle nie sporządzła sprawozdania.

Czym innym jest jednak przypadek artykułu 13u2 i u3 uor i techniki komputerowej....

TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Wto Maj 13, 2008 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę więc o wyjaśnienie czy biorąc pod uwagę art 13 ust 2 po 1 stycznia 2009 będą mogły istnieć ZEAS-y??? LUb czy można to obejść rozwiązując ZAES , ale zostać w tej samej siedzibie i każdy pracownik popisze umowy z dyrektorami jednostek oświatowych na ustalone części etatu??
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3127

PostWysłany: Sro Maj 14, 2008 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
... LUb czy można to obejść rozwiązując ZAES , ale zostać w tej samej siedzibie i każdy pracownik popisze umowy z dyrektorami jednostek oświatowych na ustalone części etatu??


...nie nazwał bym tego"obejściem" to po prostu normalna prawidłowa procedura. Tylkow ten sposób spełnicie przecież wymogi dot. głównego księgowego i podpisu pod sprawozdaniem a jednocześnie zorganizujecie wspólną obsługę o której mówi ustawa o systemie oświaty....ale proszę pamiętać że dot. to księgowości komuterowej.

W każdym razie ZEAS do rozwiązania....no chyba, że nie jest on jednostką budzetowaą a napisem na drzwiach w urzędzie...

pozdrawiam TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Sro Maj 14, 2008 9:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do P.Wojtania... czy może to funkcjonowac tak jak jest u nas, bo już się pogubiłam. U nas 4 lata temu rozwiązano GZO, teraz główna księgowa jest zatrudniona w każdej szkole na cząstki etatu a na obsługę płacową i kadrową jest podpisana umowa z jedną szkoła. Na dodatek "siedzimy" w budynku byłego GZO tak więc kasięgi nie znajdują się na placówkach pomimo, że tam są zatrudnione księgowe. Czy tak jest prawidłowo? Wg mnie nie ale chciałabym aby jakaś mądra osoba mi podpowiedziała. Z góry dziękuję
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sro Maj 14, 2008 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnia wypwiedź potwierdza że rozwiązywanie zeasów to zły pomysł, póki co to najlepsza forma obsługi księgowej szkół i dopóki RIO w zaleceniach pokontrolnych nie każe zeasu zlikwidować, nie będę nic robić w tej sprawie... co polecam też innym icon_cool.gif
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3127

PostWysłany: Sro Maj 14, 2008 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...proszę jednak pamiętać, żejak do tej pory nie byłorozdziału 8a w ustawie o rachunkowści. Dziś mamy inną sytuację....inny stan prawny...oczywiście licząc od 1 stycznia 2009 roku.

Z drugiej jednak strony sprawa ZEAS różnie się miała w róznych częściach Polski...zależnie od RIO w danym regionie. Nie zmienia to jednak faktu, że przepisy rozporzadzenia Ministra Finansów wymagały certyfikatu księgowego od osób pracujących w jednostkach prowadzących księgowość innym jednostką...a nie każdy księgowy miał taki certyfikat.

TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Pią Maj 16, 2008 7:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak pojawił się rozdział 8 a ale w przypadku ZEAS-ów albo raczej szkół nie wchodzi w grę prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe....
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Maj 16, 2008 10:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chciałabym przypomnieć, że nadal obowiązują następujące przepisy ustawy o systemie oświaty:
art.5 ust.7 pkt 3 "do zadań organu prowadzącego szkołę należy (...)
zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły"
art.5 ust.8
" w celu wykonywania zadań wymienionych w ust.7 organy prowadzące szkoly mogą tworzyć jednostki obslugi ekonomiczno-administracyjnej szkół"
- czyli jest podstawa prawna - rangi ustawy - do tworzenia zeasów i prowadzenia przez nie obsługi księgowej szkół,
przepis ten pozwala na racjonalne i zgodne z realiami zorganizowanie księgowości dla szkół;

przywoływany rozdział 8a ustawy o rachunkowości rozpoczyna się tak:
"art.76a.1.Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą(...)" - nie ma więc żadnego związku z funkcjonowaniem gminy,
pracownicy zeasów nie prowadzą działalności gospodarczej, dla nich pracodawcą /rozmumianym szerzej niż zakład pracy wg kodeksu pracy/ - tak samo jak dla pracowników szkół - jest gmina jako osoba prawna, zarządzana jednoosobowo przez wójta/burmistrza, tak więc szkoły i zeas mieszczą się w strukturze jednej jednostki, wykonującej zadania ustawowe poprzez współdziałanie różnych "oddziałów",
zeasy mają zalety i wady, jednak tzw.plusy dodatnie póki co przeważają na plusami ujemnymi icon_smile.gif
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3127

PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 8:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...jednakże podejmując decyzję o istnieniu lub utworzeniu ZEAS trzeba pamiętać aby była ona zgodna również z ustawą o rachunkowości...cytuję:

§ 136. W uchwale i zarządzeniu nie zamieszcza się przepisów prawnych niezgodnych z ustawą, na podstawie której są one wydawane, oraz innymi ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, a także przepisów prawnych niezgodnych z rozporządzeniami.

...i jak tu niby ową zgodność można osiągnąć skoro:

- ustawa o systemie oświaty nie odnosi się do miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych ( a przecież ustawę zmienia się inną ustawą)

- ustawa o rachunkowości po nowelizacji nie pozwala już prowadzić ksiąg jednostką niemającym osobowości prawnej (ZEAS) lecz będą to mogły robić wyłącznie podmioty działające na ustawie o swobodzie dzałalności gospodarczej.

- ustawa o finansach wymaga aby główny księgowy był pracownikiem jednostki...a skoro był on pracownikiem ZEAS lub UG i nie miał certyfikatu księgowego to nie miał prawa podpisywać się pod sprawozdaniem ani finansowym ani budżetowym.

A zatem owa wspólna obsługa będzie mogła istnieć ale tylko w powiązaniu z artykulem 13 u2 i u3 ustawy o rachunkowości a księgowi obsługujący w technice komuterowej szkoły niezależnie od tego gdzie owe komputery się znajdują muszą być na etacie w szkole...to zaś oznacza likwidację ZEAS jako jb.

AMEN

TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
chciałabym przypomnieć, że nadal obowiązują następujące przepisy ustawy o systemie oświaty:
art.5 ust.7 pkt 3 "do zadań organu prowadzącego szkołę należy (...)
zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły"
art.5 ust.8
" w celu wykonywania zadań wymienionych w ust.7 organy prowadzące szkoly mogą tworzyć jednostki obslugi ekonomiczno-administracyjnej szkół"
- czyli jest podstawa prawna - rangi ustawy - do tworzenia zeasów i prowadzenia przez nie obsługi księgowej szkół,
przepis ten pozwala na racjonalne i zgodne z realiami zorganizowanie księgowości dla szkół;

przywoływany rozdział 8a ustawy o rachunkowości rozpoczyna się tak:
"art.76a.1.Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą(...)" - nie ma więc żadnego związku z funkcjonowaniem gminy,
pracownicy zeasów nie prowadzą działalności gospodarczej, dla nich pracodawcą /rozmumianym szerzej niż zakład pracy wg kodeksu pracy/ - tak samo jak dla pracowników szkół - jest gmina jako osoba prawna, zarządzana jednoosobowo przez wójta/burmistrza, tak więc szkoły i zeas mieszczą się w strukturze jednej jednostki, wykonującej zadania ustawowe poprzez współdziałanie różnych "oddziałów",
zeasy mają zalety i wady, jednak tzw.plusy dodatnie póki co przeważają na plusami ujemnymi icon_smile.gif
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sob Maj 17, 2008 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...czyli...

Lex posterior generalis - non derogag - legi priori speciali..

icon_rolleyes.gif icon_redface.gif icon_cry.gif icon_lol.gif
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum RIO Strona Główna -> Finanse publiczne - strefa dla zarejestrowanych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź