Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 302 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 105915191
 

RIO :: Zobacz temat - czy szkoła jest płatnikiem podatku dochodowego
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

czy szkoła jest płatnikiem podatku dochodowego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy merytoryczne sprawozdawczości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość


PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 2:42 pm    Temat postu: czy szkoła jest płatnikiem podatku dochodowego Odpowiedz z cytatem

dostałam informacje czy szkoła ma płacic podatek dochodowy przeciez jest zwolniona ja otrzymuję subwencje z urzedu miasta
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sro Mar 08, 2006 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak szkoła skoro zatrudnia osoby to jest płatnikiem podaTKU dochodowego od osób fizycznych.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak ale chodzi o podatek od osób prawnych
Powrót do góry
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3252

PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od kogo przyszła taka informacja ?
I jaka jest w niej wskazana podstawa prawna ?

No i jeszcze jedno ... w jakiej formie ogranizacyjnej działa owa szkoła, czy jest publiczna .. czy niepubliczna ?

Poprosze o nieco więcej szczegółów ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość


PostWysłany: Czw Mar 09, 2006 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Działalność szkół a podatek dochodowy od osób prawnych
Radosław Kowalski
Szkoły, które funkcjonują jako wydzielone organizacyjnie i finansowo jednostki posiadają status podatników podatku dochodowego od osób prawnych. W praktyce jednak zazwyczaj szkoły korzystają ze zwolnienia od podatku i dzięki temu nie są obciążone obowiązkami typowymi dla innych podatników.
W niniejszym opracowaniu przedstawione zostały zasady stosowania zwolnień od podatku oraz wskazane zostały typowe dla szkoły obowiązki płatnika.
1) Zagadnienia ogólne
Najważniejsze zasady funkcjonowania szkół określone zostały w przepisach ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) - dalej u.s.o. W przepisach tych wskazane zostało m.in. to, że podstawowym celem szkoły jest działalność oświatowo-wychowawcza.
Szkoły publiczne mogą być prowadzone zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak i inne podmioty – inną osobę prawną lub osobę fizyczną.
Zgodnie z art. 5 ust. 7 u.s.o. do podstawowych zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:
1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;
2) wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie;
3) zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły lub placówki;
4) wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych.
W przypadku gdy szkoła stanowi podmiot, który jest finansowo i organizacyjnie wyodrębniony, wówczas posiada status jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej czyli jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie bowiem z dyspozycją przepisu art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są, oprócz spółek kapitałowych i spółek kapitałowych w organizacji, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej (np. spółki cywilnej, spółki jawnej etc).
Tym samym, otrzymane przez szkołę pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, oraz inne świadczenia, które zostały wymienione w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p. a które nie zostały wyłączone z grupy przychodów przez ustawodawcę, tj. wymienione w art. 12 ust. 4 u.p.d.o.p., stanowią przychód podatkowy szkoły.
To właśnie na podstawie takiego przychodu obliczany jest dochód szkoły, który następnie stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z dyspozycją przepisu art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p. dochodem co do zasady jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. W przypadku gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.
W tym miejscu przypomnieć należy, że co do zasady rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Jednak ustawodawca podatkowy, w art. 8 u.p.d.o.p. dopuścił możliwość, by rokiem podatkowym był nie rok kalendarzowy a inny okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. W tym samym przepisie określone zostały zasady zmiany roku podatkowego.
Niezależnie od tego, czy rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy czy inny okres 12 miesięcy, szkoła która posiada status podatnika podatku dochodowego zobowiązana jest do ustalania dochodu (straty) za rok podatkowy.
W tym celu – tak jak to zostało wskazane powyżej – koniecznym jest pomniejszenie przychodu o koszty jego uzyskania.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. kosztami są wszelkie te wydatki, które ponoszone są w celu uzyskania przychodu, a które z puli kosztów nie zostały wyłączone przez samego ustawodawcę podatkowego, tj. nie wymienione w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p.
Dane niezbędne do obliczenia dochodu winny znaleźć się w księgach rachunkowych, które muszą być prowadzone przez szkołę (podobnie zresztą jak i przez innych podatników u.p.d.o.p.). Oprócz tego szkoła zobligowana jest do zaprowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.
Ponadto, jeżeli nie zachodzą przesłanki wyłączające taki obowiązek, szkoła składa miesięczne deklaracje zaliczkowe na formularzu CIT-2 oraz wpłaca zaliczki na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku podatkowego, do końca trzeciego miesiąca roku następnego, szkoła powinna złożyć do urzędu skarbowego zeznanie (CIT-icon_cool.gif o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym. W tym samym terminie wpłacana jest też różnica między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.
W terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdanie finansowego składane jest do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych (obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe są zwolnione z obowiązku badania).
2) Zwolnienie od podatku dochodowego
Pomimo specyfiki podstawowej działalności wykonywanej przez szkołę (działalność oświatowo-wychowawcza) nie istnieje ogólne, generalne podmiotowe zwolnienie od podatku dochodowego właściwe tylko dla szkół.
W praktyce jednak bardzo często szkoły nie płacą podatku dochodowego od osób prawnych.
Najczęściej stosowane jest zwolnienie zapisane w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.
Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Zwolnienie może mieć zastosowanie, tj. uznaje się że dochód przeznaczony jest na cele statutowe, również wówczas, gdy dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
W art. 17 ust. 1a u.p.d.o.p. ustawodawca postawił kilka dodatkowych warunków, które muszą być spełnione.
Otóż zwolnienie dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe nie ma zastosowania do dochodów:
1. uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5% oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody jednostek naukowych i badawczo-rozwojowych, w rozumieniu odrębnych przepisów, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego,
2. dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k u.p.d.o.p.,
3. dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.
Bez znaczenia przy tym jest to, kiedy dochód jest wydatkowany; istotnym jest to, że ustawodawca nie wprowadził żadnego ograniczenia czasowego, terminu, w którym podatnik musi wydatkować przeznaczony dochód na cele statutowe.
W przypadku gdy szkoła przeznaczy cały dochód na cele statutowe i z tego powodu w ogóle nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych, może skorzystać też ze zwolnienia od obowiązku składania miesięcznych zaliczkowych deklaracji podatkowych (CIT-2). Aby skorzystać ze takiego zwolnienia podatnik musi złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie o wyborze takiego zwolnienia. Uprawnienie takie zostało zapisane w art. 25 ust. 5 pkt 2 u.p.d.o.p.
Jeżeli jednak dochód (jego część) zostanie przeznaczony na inny cel niż statutowy, szkoła traci prawo do zwolnienia.
Tym samym, w przypadku gdy podatnik taki wydatkuje osiągnięty dochód na inne cele niż upoważniające do zwolnienia, zobowiązany jest do wpłacenia – bez wezwania - podatku dochodowego (do 20 dnia miesiąca następnego), oraz do składania deklaracji zaliczkowych (CIT-2).
Z uwagi na to, że wskazane powyżej zwolnienie ma charakter przedmiotowy a nie podmiotowy, tzn. zwolnienie przysługuje pod warunkiem, że dochód wydatkowany jest na określony cel (wskazany w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.) podatnik musi prowadzić szczegółową analizę wydatków i klasyfikować je jako stanowiące lub niestanowiące kosztów podatkowych. Nawet więc, jeśli szkoła korzysta ze zwolnienia od obowiązku składania deklaracji CIT-2, musi prowadzić księgi rachunkowe w sposób umożliwiający wyliczenie przychodów, kosztów i podstawy opodatkowania.
Wątpliwości czasami dotyczą przypadków, w których wydatki nie mogą być zaliczone do podatkowych kosztów uzyskania przychodu.
Wskazać jednak należy, że samo wyłączenie wydatków z puli kosztów nie decyduje jeszcze o braku możliwości skorzystania ze zwolnienia zapisanego w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.
Stanowisko takie potwierdzone zostało interpretacjach zawartych w pismach ministra m.in. w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 26 czerwca 1998 r., PO 3-2904-IP-722-257/98, Serw. Pod. 1999, nr 11, s. 21, w którym stwierdzone zostało, że:
„Jednocześnie jednak zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy dochody podatników (z wyjątkiem wymienionych w ust. 1c), których celem statutowym jest m.in. kształcenie studentów, są wolne od podatku dochodowego w części przeznaczonej na ten cel statutowy.
W świetle wymienionych przepisów szkoły wyższe ponosząc różne wydatki winny je rozpatrywać najpierw pod kątem, czy łączą się one z przychodem i stanowią koszty uzyskania przychodów. Następnie w przypadku wydatków, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów, a więc wpływających na zwiększenie dochodu - czy równowartość tego dochodu może być wolna od podatku, bowiem wydatki wiążą się z celami statutowymi.(...)
Jeżeli chodzi o wydatki wymienione w poz. 1-4, to nie stanowią one kosztów uzyskania przychodów, lecz po szczegółowym rozpatrzeniu równowartość dochodów niektórych z tych pozycji może być wolna od podatku, o ile związana jest z celami statutowymi. I tak:
ad 1) i 3) przekroczony limit reprezentacji i reklamy oraz wydatki związane z eksploatacją samochodów o wartości powyżej 10.000 ECU, o ile wydatki te były związane z celami statutowymi, to równowartość dochodów będzie wolna od podatku;”
Podobnie stwierdzone zostało w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 23 czerwca 1997 r., PO 3-4502/721-30/AS/97, Serw. Pod. 1998, nr 7, s. 5:
„Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.
Jednocześnie zauważa się, iż Konfederacja ma prawo do przedmiotowego zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tego przepisu wolne od podatku dochodowego są dochody m.in. organizacji pracodawców działających na podstawie odrębnych ustaw - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
Reasumując powyższe, dochód Konfederacji odpowiadający równowartości wydatków ponoszonych przez organizację, w tym wydatki na reprezentację i reklamę w części przekraczającej 0,25% przychodów - może być uznany za wolny od podatku dochodowego, stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli wydatki te związane są z wykonywaniem działalności statutowej.” (pismo dotyczy innego zwolnienia jednak potwierdza zasadę, że wydatki nie będące kosztami mogą posiadać przymiot ponoszonych na cele statutowe).
Niestety, jeżeli szkoła zmuszona jest do zapłaty odsetek od zobowiązań budżetowych i opłaty sanacyjnych, wówczas odpowiadająca im kwota nie może być uznana za wydatkowaną na cele statutowe – czyli nie korzysta ze zwolnienia od podatku.
Stanowisko takie zostało potwierdzone m.in. w przywołanym powyżej piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 26 czerwca 1998 r., PO 3-2904-IP-722-257/98, Serw. Pod. 1999, nr 11, s. 21.
Podsumowując powyższe należy stwierdzić, że w praktyce szkoła, nawet jeżeli oprócz działalności oświatowo-wychowawczej wykonuje działalność gospodarczą i uzyskuje przychody z innego źródła (np. oddaje w najem lokale, organizuje imprezy okolicznościowe itp.), może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego; warunek który musi być spełniony jest taki, że uzyskany z takiej działalności DOCHÓD (nie przychód) przeznaczy na działalność oświatową.
Jednak wskazane powyżej zwolnienie nie jest jedynym – chociaż najczęściej stosowanym - z jakiego może korzystać szkoła.
W praktyce jednym ze sposobów finansowania działalności szkół są dotacje. Część z dotacji korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych w tym:
1. dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach - art. 17 ust. 1 pkt 14 u.p.d.o.p.
2. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m – art. 17 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p.
3. dochody uzyskane przez podatników od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym także ze środków z programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, właściwego ministra lub agencje rządowe; w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc – art. 17 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.p.
W tym miejscu trzeba wskazać, że przepis konstytuujący zwolnienie wskazane w 1 punkcie został wykreślony z u.p.d.o.p. 1 stycznia 2004 r. jednak zgodnie z dyspozycją przepisu przejściowego art. 5 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957, z późn. zm.), zwolnienie zapisane w art. 17 ust. 1 pkt 14 i 14b u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2006 r.
Wydatki, które finansowanie środkami z dotacji nie mogą być zaliczone przez szkołę do podatkowych kosztów uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 58 u.p.d.o.p. i ten sam przepis w brzemieniu obowiązującym do końca 2003 r.).
3) Obowiązki szkoły w przypadku wypłaty uczniom stypendium
Aby wyjaśnić, jakie są obowiązki szkoły, która wypłaca swoim uczniom stypendium, należy wskazać na konsekwencje podatkowe występujące u samego ucznia.
Przychodem osoby fizycznej są, o ile ustawodawca nie postanowił inaczej, otrzymane lub postawione do jej (podatnika) dyspozycji w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Oznacza to, że kwota stypendium otrzymanego przez ucznia stanowi jego przychód; jednak taka klasyfikacja podatkowa uzyskanego stypendium nie przesądza o tym, że zawsze musi ono być uwzględnione przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym i samego podatku. W niektórych przypadkach może mieć zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego. W art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., zapisane zostały te przypadki, w których uzyskany przychód korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.
Zwolnione są m.in.:
1. świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (art. 21 ust. 1 pkt 40 u.p.d.o.f.),
2. stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł (art. 21 ust. 1 pkt 40b u.p.d.o.f.).
Jednocześnie wskazać należy, że ustawodawca, w art. 21 ust. 10 u.p.d.o.f. zastrzegł, że drugie z wymienionych powyżej zwolnień stosowane jest jedynie wówczas, gdy podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru (PIT-2C), że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28-30 oraz w art. 30a i 30b u.p.d.o.f. Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana.
Do końca lutego następnego roku płatnik musi złożyć podatnikowi i do urzędu skarbowego informację na formularzu PIT-8S.
Jeżeli zwolnienie nie może mieć zastosowania, szkoła pełni funkcję płatnika i musi pobrać zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 35 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f. jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne wypłacające stypendia posiadają status płatnika i jako takie zobowiązane są do poboru zaliczek na podatek dochodowy.
Zaliczki te, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały pobrane wpłacane są na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla płatnika.
W tym samym terminie i do tego samego urzędu płatnik składa deklaracje sporządzane na formularzu PIT-4.
Po zakończeniu roku, do końca lutego roku następnego, płatnik przekaże uczniowi i właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu informację sporządzoną na formularzu PIT-11/8B (art. 39 ust. 1 u.p.d.o.f.)
Gdyby w trakcie roku płatnik zaprzestał wypłacać uczniowi stypendium, wówczas PIT-11/8B musi być przekazany podatnikowi i do urzędu skarbowego właściwego dla tego podatnika (ucznia) w terminie do piętnastego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka.
4) Podsumowanie
Szkoły, jako podmioty które zgodnie ze statutem zajmuje się działalnością naukową, naukowo-techniczną, oświatową, w tym również polegającą na kształceniu studentów, kulturalną, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego może skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych. Oczywiście zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie jedynie wówczas gdy szkoła posiada status podatnika podatku dochodowego od podatki dochodowego od osób prawnych – czyli gdy jest finansowo i organizacyjnie wyodrębniona.
Oprócz wskazanego powyżej zwolnienia szkoła może stosować inne, ukonstytuowane w u.p.d.o.p., zwolnienia.
Istotnym jest to, że zwolnienia może być zastosowane również wówczas, gdy szkoła oprócz działalności oświatowo-wychowawczej prowadzi również działalność gospodarczą.


taki znalazłam tekst na forum
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy merytoryczne sprawozdawczości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź