Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 129 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 99338398
 

RIO :: Zobacz temat - Sprawozdanie WS
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Sprawozdanie WS

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy merytoryczne sprawozdawczości
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość


PostWysłany: Pon Lut 06, 2006 3:36 pm    Temat postu: Sprawozdanie WS Odpowiedz z cytatem

Z jakich zadań sporządzane jest to sprawozdanie?
Czy z zadań, na które podpisano wnioski - z części finansowanej własnymi środkami?
Czy z zadań, które mieszczą się w wymienionej klasyfikacji we wzorze sprawozdania a nie ma na nie podpisanych umów a nawet nie złożono na nie wniosków?
Nie umiem wyczytać tego z treści zawartych w rozporządzeniu.
Dziękuję za pomoc
Basia
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sro Lut 08, 2006 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawozdanie WS robimy na podstawie klasyfikacji wydatków strukturalnych , patrzymy na załośc wydatków w jednostce i analizujemy czy coś z naszych wydatków mieści się w w/w klasyfikacji. Ujmujemy wkład własny z podpisanych umów oraz pokazujemy nasze wydatki z "0" (czwarta cyfra paragrafu wydatkowego) jako nasz wkład do Unii.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Czw Lut 09, 2006 8:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przoszę o przytoczenie podstawy prawnej takiego sposobu wypełniania sprawozdania WS. Z tego co ja się orientuję to z rozporzadzenia w sparwie sprawozdawczoci to nie wynika. Jeżeli juz to do takich wniosków można dojść po przeczytaniu uzasadnienia do projektu rozporzadzenia w sparwie klasyfikacji wydatków strukturalnych. Ale uzasadnienie do projektu nie jest źródłem prawa. Jak na razie to zasady sporzadzania tego sprawozdania w rozporzadzeniu w sprawie sprawozdawczości budżetowej są niedokreslone i budzą wiele wątpliwości. Konia z rzędem temu kto wie jak poprawnie wypełnić sprawozdanie WS. Powodzenia.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Lut 10, 2006 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Załącznik Nr 33 rozporządzenia w sprawie sprawozdawczści budzetowej
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Lut 10, 2006 2:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle to tez wiedziałem że załacznik 33. Tylko co z tego wynika. Czy wynika z tego że dla celów tego sparwozdania należy podjąć próbę przyporzadkowania poszcególnym wydatkom jednostki klasyfikacji wydatków strukturalnych. Czy być może chodzi o to aby przyporzadkować klasyfikację tylko do tych wydatków które były współfinansowaniem krajowym funduszy przedakcesyjnych, strukturalnych itd..
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pon Lut 13, 2006 10:57 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dużo w tym temacie zależy od miejsowego rio, które podpowie jak zrobić to sprawozdanie. W naszym regionie (lubelskie) na szkoleniu odnośnie sprawozdań było jasno określone co trzeba ująć w tym sprawozdaniu, czyli przeanalizować całość wydatków gminy i przyporządkować do klasyfikacji wydatków strukturalnych, nie tylko wkłady własne do projeków, ale też pozostałe w całości sfinansowane z budżetu gminy.
Powrót do góry
Basia123Dołączył: 29 Wrz 2005
Posty: 41

PostWysłany: Pią Lut 17, 2006 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy jest gdzieś źródło, w którym obecna klasyfikacja budżetowa wydatków jest przypisana do klasyfikacji wydatków strukturalnych?
Czy każdy skarbnik ma dokonywać indywidualnej analizy, interpretacji i przyporządkowania?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość


PostWysłany: Pią Mar 03, 2006 10:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś może wie co w rozporządzeniu w sprawie klasyfikacji WS jest obszarem, co kategorią, a co podkategorią. Czytając rozporządzenie i oglądając druk sprawozdania WS nie potrafię jednoznacznie tego wysnuć.

Aleksandra
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3076

PostWysłany: Sob Mar 04, 2006 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ministerstwo Finansów na swych stronach internetowych zamieściło nastepujacy komunikat związany ze sprawozdaniem WS:

Zasady sporządzania sprawozdania o wydatkach strukturalnych - Rb-WS
W związku z licznymi pytaniami kierowanymi przez jednostki sektora finansów publicznych do Ministerstwa Finansów w sprawie zasad sporządzania sprawozdania Rb-WS za 2005 r., Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje.Stosownie do zapisów par. 1, 2 i 3 "Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie wydatków strukturalnych poniesionych przez jednostki sektora finansów publicznych" - stanowiącej załącznik nr 33 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 sierpnia 2005 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 170, poz. 1426), w sprawozdaniu Rb-WS należy wykazać wyłącznie krajowe wydatki publiczne poniesione na cele strukturalne. Oznacza to, że w ww. sprawozdaniu jednostki sektora finansów publicznych, w tym także jednostki samorządu terytorialnego, winny wykazać wszystkie wydatki publiczne z 2005 roku, poniesione w obszarach klasyfikacji wydatków strukturalnych wymienionych w kol.2 tabeli stanowiącej wzór sprawozdania, opisanych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz. U. Nr 285, poz. 2851 i z 2005 r. Nr 266, poz. 2238).Biorąc pod uwagę wątpliwości zgłaszane przez jednostki sporządzające ww. sprawozdanie co do zakresu wydatków, które powinny być w nim wykazane, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że w sprawozdaniu Rb-WS nie należy wykazywać wydatków finansowanych ze środków UE (tj. z funduszy przedakcesyjnych:
PHARE, ISPA i SAPARD, funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Inicjatyw Wspólnotowych oraz innych środków poakcesyjnych, np. Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Transition Facility). W przypadku, gdy jednostka realizuje zadanie finansowane z udziałem środków UE, to w ww. sprawozdaniu uwzględnia również wydatki krajowe poniesione na współfinansowanie tego zadania (w części stanowiącej wkład krajowy publiczny, z pominięciem wydatków poniesionych w danym roku, które podlegają refundacji ze środków UE, nawet w sytuacji, gdyby refundacja miała nastąpić w latach następnych).Należy mieć na względzie, że istotą prowadzonego badania wydatków krajowych publicznych, czemu ma służyć wprowadzenie sprawozdania Rb-WS jest zebranie dla Komisji Europejskiej danych o kształtowaniu się poziomu tych wydatków po przystąpieniu Polski do UE, w czasie, gdy nasz kraj korzysta ze środków UE. Komisja Europejska wymaga utrzymania przez Polskę po akcesji poziomu krajowych wydatków publicznych na cele strukturalne w wielkości nie mniejszej niż przed akcesją. Polska musi udowodnić Komisji, że środki funduszy strukturalnych UE po roku 2004 nie będą zastępowały krajowych wydatków publicznych na realizację celów i zadań w obszarze interwencji funduszy strukturalnych, ponoszonych przed akcesją.Wyjaśniając powyższe Ministerstwo Finansów uprzejmie prosi o uwzględnienie ww. interpretacji przy sporządzaniu sprawozdań Rb-WS za 2005r.Jednocześnie przypomina się, że zgodnie z par.12 "Instrukcji ..." termin przesłania ww. sprawozdań do Ministerstwa Finansów upływa z dniem 30 kwietnia br. Sprawozdania należy przesłać w formie:

- podpisanego dokumentu na adres: Ministerstwo Finansów, Departament Polityki Regionalnej i Rolnictwa - ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa,

- elektronicznej na adres: mariusz.borek@mofnet.gov.pl

Kontakt telefoniczny w sprawie udzielenia dodatkowych wyjaśnień - pod numerami:

(022) 694-30-37, (022) 694-38-85, (022) 694-36-36...ja natomiast zerknąłbym również do pktu 2 załacznika IV Rozporządzenia Komisji (WE) nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001 roku w sprawie ustanowienia sposobów zastosowania rozporzadzenia Rady (WE) nr 1260/1999 w sprawie systemów zarządzania i kontroli w zakresie pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych.

Miłej lektury...TW
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Wto Mar 07, 2006 9:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

osobiście uważam że ktoś kto pisał instrukcję do sprawozdania WS nie miał zielonego pojęcia w temacie budżetów jst. Załacznik 33 do rozporzadzenia mówi, że jednostka finansów publicznych zobowiązana do sporzadzenia sparwozdania WS ma dokonać "analizy budżetów własnych i budżetów podmiotów takich jak zakłady budżetowe, jednostki budżetowe" Od kiedy zakłady budżetowe, jednostki budżetowe mają "budżet". O tym że te jednostki funkcjonują w oparciu o plan finansowy to słyszałem, ale żeby o budżet to nie! Po drugie skoro sparwozdanie ma być sporzadzone w oparciu o analizę budżetu tzn, że skarbnik chyba ma przeanalizować salda konta 902 w budzecie np gminy i chyba tylko na tej podstawie przyporządkować według własnego uznania do klasyfikacji wydatków strukturalnych. Moim zdaniem bardziej logiczne byłoby, żeby to jednsotki budżetowe, zakłady budżetowe sporzadzały sprawozdania WS jednostkowe przyporzadkowując wydatek strukturalny do odpowiedniej podziałki klasyfikacji zarówno tej budżetowej jak i tej wydatków strukturalnych. A następnie skarbnik na podstawie sprawozdań jednostkowych sporzadzał by sprawozdanie zbiorcze. Niestety tak nie jest bo ktoś kto pisał rozporządzenie nie pomyślał. Niech mi teraz ktoś powie jak zmusić kierownika jednostki np szkoły do sporzadzenia sprawozdania jednostkowego WS skoro do sporzadzenbia sprawozdania zobowiązani są tylko przewodniczacy zarzadów jst. Taki dyrektor powie zarówno Wójtowi jak i skarbnikowi pędz pan balona , bo nie ma przepisu na to.
Skoro mamy już nielogiczne przepisy to i zrobimy równie nielogiczne sparwozdania WS (wszystko zgodnie z rozporzadzeniem).
Ja osobiście siadam do "analizy budżetu" roku 2005 czyli analizy sald konta 902 -lub jak kto woli może sobie zanalizować rubrykę wykonania poszcególnych wydatków sparwozdań jednostkowych RB-28S jakie otrzymał od jednsotek budżetowych. W zakładach budzetowych już tak łatwo nie będzie bo tamw RB-30 wykazywane są koszty anie wydatki, ale to już szczegół. I tak na podstawie nazwy klasyfikacji budżetowej przyporzadkuję klasyfikację do klasyfikacji wydatku strukuralnego, bo przecież nie wiem jakie dokładnie wydatki jednostkowe mieszczą się np w rozdziale 01010 pragraf 4300 - a być może jest tam wydatek strukturalny. Ale o tym nie bedzie wiedział napewno skarbnik analizując budżet, jeżeli już to o tym może wiedzieć tylko kierownik jednostki budżetowej (jednostki oragnizacyjnej jst) który dokonał wydatku.
Życzę miłego "analizowania budżetu" oraz "budżetów zakładów budżetowych" "budżetów jednstek budżetowych" itd
SKARBNIK
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Wto Kwi 25, 2006 12:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co to jest wydatek strukturalny
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sro Maj 17, 2006 1:05 pm    Temat postu: MInisterstwo wzywa do korekt Odpowiedz z cytatem

Tak jak proponuje Szanowny Przedmówca, skarbnik musi się zabrać do analizy całego budżetu i według własnego zdrowego rozsądku spróbować zaklasyfikować do odpowiednich podziałek w sprawozdaniu Rb-WS swoje wydatki. Problem rzeczywiście będzie np. z zakładami budżetowymi. Po kilku rozmowach z Ministerstwem Finansów i ponownej analizie wszystkich instrukcji i pism dochodzę do wniosku, że istota tego sprawozdania polega na tym, że Unia Europejska określiła sobie pewne obszary nazwijmy to „obszary strukturalne” teraz chce się dowiedzieć ile członkowie UE wydają własnych środków na te obszary czyli dowiedzieć się o wysokości „wydatków strukturalnych”. Chodzi nie tylko o wydatki inwestycyjne ale również bieżące. Inna sprawa że Ministerstwo namieszało tragicznie ale i na szkoleniach wciskano nam głupoty. Tak mi wychodzi na mój prosty chłopski rozum. Pozdrawiam i życzę powodzenia przy sporządzaniu korekt.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy merytoryczne sprawozdawczości Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź