Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe

O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb

Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska

Systemy sprawozdawcze

BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.071.00.42 dla JST i RIO (z dn. 2018-04-03)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)

· Poradnik "Symulacje WPF"

SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.071.00.42 (z dn. 2018-04-03)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)

Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)

Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2017 r. [wersja wzoru z 2017.11.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]

Znajdź w serwisie

Zaawansowane

Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj

Aktualnie online

Aktualnie jest 298 gości i 1 użytkownik online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Wizyt w serwisie: 67484682

RIO :: Zobacz temat - korekta roczna i zmiana przeznaczenia
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.

Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

korekta roczna i zmiana przeznaczenia
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość

PostWysłany: Pią Lis 10, 2017 6:01 pm    Temat postu: korekta roczna i zmiana przeznaczenia Odpowiedz z cytatem

z innej beczki...
co sądzicie o podatku VAT od duplikatów legitymacji szkolnych, czy to nie będzie tak jak z posiłkami???? bo jakiż to towar czy usługa aby była zwolniona z VAT?
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Czw Gru 14, 2017 8:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie o korektę roczna czy ktoś już przygotował u was w gminie wytyczne? Byłam na szkoleniu u pani Rogali . Ona nie chce mówić na szkoleniach o korekcie. Unika tego tematu. Szukałam w internecie informacji na ten temat . Jest dużo ale do biznesu a nie jst a tu zbliża się korekta inwestycji wodociągów hal sportowych zwykłych środków trwałych a nie ma nigdzie nic na ten temat w JST. ..

W książce Becka i Pana Szczypióra jest dużo na ten temat ale to mocno skomplikowane . Czy ktoś ma jakieś wyliczenia przykładowe?
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Nie Gru 31, 2017 2:42 pm    Temat postu: korekta-szkolenie Odpowiedz z cytatem

z żadnej książki nigdy nic się nie dowiesz... idź lepiej na szkolenie z tego zakresu
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Pią Sty 05, 2018 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest szkolenie u Pana Szczypióra 9 stycznia w Warszawie
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Sob Sty 06, 2018 1:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Częstochowie u Pana Szczypióra brak miejsc, w Warszawie też już nie chcą zapisywać, są wolne miejsca w Ostrołęce-informacje uzyskane od Platformy Edukacyjnej ze Skierniewic , Białystok już komplet, a w piątek zostają Suwałki....
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Sro Sty 10, 2018 4:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Suwałkach nie przyjmują zgłoszeń. Mają komplet 30 osób.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Czw Sty 11, 2018 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo szykuje się do korekty rocznej. Jak pokazują moje szkolenia dużo pracy przed państwem. Odsylam także do interpretacji mf z których wynika konieczność korekty vat odliczonego od inwestycji wodociągów i kanalizacji które wskutek centralizacji vat zmienily swoje przeznaczenie. Korekta wymagana jest za 2017r w deklaracji za styczeń 2018. A to oznacza że każda gmina w Polsce 25 lutego 2018r wpłaci po kilkadziesiąt jak nie więcej tysięcy podatku VAT. Uważam że wasi radcowie prawni powinni wreszcie choć raz zabrać się do pracy.

Michał Szczypiór
Powrót do góry
wojtania

PostWysłany: Sob Sty 13, 2018 11:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...a ja mam inne zdanie:

Władze JST powinny się w końcu wkurzyć. Bo to co pisze Michał to koszmar i robienie sobie jaj z systemu finansów publicznych. W końcu JST powinny walnąć pięścią w stół i zacząć robić awanturę, że MF i doradcy podatkowi oraz byli i obecni pracownicy MF narażają JST na szkody i uszczuplenia interesu publicznego JST.

Przecież wszystki JST mają błędne rozliczenia VAT.

Samorządowcy....kiedy w końcu się w.....cie i porządznie o......licie Departament VAT w MF i ludzi za VAT odpowiedzialnych. JAk długo dacie się tak doić?

A sprawę w mig można rozwiązać w drodze ustawowej np. tak:

Potrzeba regulacji:

Celem niniejszej ustawy jest uporządkowanie zagadnień dotyczących podmiotowości podatkowej jednostek sektora finansów publicznych. W świetle przepisów niniejszego projektu zakłady budżetowe będą miały status samodzielnego podatnika VAT, natomiast JST i jednostki budżetowe nie będą uznane za podatnika VAT co będzie zgodne z art. 9 i art. 13 dyrektywy VAT.

Projekt ustawy z dnia ...... o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług przez niektóre jednostki sektora finansów publicznych

Art. 1. W ustawie z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług art. 15 ustęp 6 otrzymuje brzmienie:

Nie uznaje się za podatnika jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w artykule 9 pkt 1-3, 7-9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych.

Art. 2. W ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych w artykule 14, wyrazy: "- mogą być wykonywane przez samorządowe zakłady budżetowe" zastępuje się wyrazami :" - są wykonywane przez samorządowe zakłady budżetowe".

Art. 3. W ustawie z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej w artykule 2 skreśla się wyrazy "w szczególności".

Art. 4. Traci moc ustawa z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.

Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja przypominam, że MFiR przykładowo w interpretacji z 7.12.2017r. wskazał na konieczność korekty VAT w związku ze zmianą przeznaczenia inwestycji. NIKT z samorządu nie zaskarża tych interpretacji mimo, że są niezgodne z usta. W Suwałkach usłyszałem na szkoleniu, że w jednej Gminie radca prawny dupy by nie ruszył nawet za 2 mln dla GMINY, żenada powiadam, żenada.

Michał Szczypiór
Powrót do góry
wojtania

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 12:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...nie żenada tylko oni mają poprostu inne zdanie niż Ty Michale. Na nic Twoje szkolenia...bo to ich radca odpowiada za ich finanse a nie TY. Od niego mają opinię i jej się trzymają. Zacznij lepiej szkolić doradców podatkowych i radców obsługujących JST. Ale ni łudź się, że się czegoś nauczą....sam zresztą wiesz jak to działa.

Zobacz: Rogala od lat mówiła, o VAT zwolniony, ja od lat mówiłem, że Ona głupoty wypisuje w tych swoich książkach i na szkoleniach. JST porobiły to co Rogala im kazała...i kto niby się przyzna, że od lat ma wszystko źle.

Podobnie mają naćkane z księgowością, gdzie należności i dochody wykazują netto, a powinni nominalnie.

Który niby skarbnik JST się przyzna, że popełnił błąd bo Rogali posłuchał? Że ma błędnie zorganizowaną centralizację VAT?

A wszyscy Wy skarbnicy spieprzyliście ten temat....

TW
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Sro Sty 17, 2018 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz jak nie żenada jak powiadam ze żenada a dlaczego ? Z prostego powodu. Idąc do gminy jako radca prawny winien być jej pomocny i jej pracownikom. Pracując 16 lat w administracji skarbowej miałem do czynienia z innymi standardami. Dlatego osobom zajmującym się vat w gminach jest ciężko bo z nikim nie mają pogadać. .. wójt się nie zna skarbnik nie wie a najważniejszy tj radca prawny unika i ucieka z korytarza jak słyszy słowo vat i centralizacja .... dlatego tak nie za bardzo to funkcjonuje .... a zresztą. ... nie dziwię się tym ludziom. Minister sobie sądy sobie rio sobie... to podcina skrzydła i wiarę w to że ktoś to wreszcie zakończy i wreszcie będzie ład. Ja juz wiarę straciłem. ...

Michał Szczypiór
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Czw Sty 18, 2018 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I tutaj muszę przyznać rację Panu Szczypiorowi.

Bardzo trafnie Pan ujął jak temat VAT traktowany jest w jst w innych służbach niż finanse, które muszą to jakoś poskładać i wypełniać terminowo obowiązki w zakresie ewidencji VAT, deklaracji VAT w ujęciu scentralizowanym i wszystkie inne sprawy z tym związane.

Szkoda, że inni na temat realiów pracy i bieżących problemów służb finansowych jst w zakresie VAT nie mają pojęcia, przy czym "najlepiej sprawdzają się" w wystawianiu niewybrednych komentarzy na ten temat.

Plus dla Pana Michała Szczypiór icon_biggrin.gif
Powrót do góry
wojtania

PostWysłany: Czw Sty 18, 2018 1:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...oczywiście, że MIchał ma rację,....i dlatego skarbnicy połozyli temat. Posłem o tych patentach już w 2013. Ale wy mądrzejsi jesteście ...no i macie tych swoich radców. Fachowców od wszystkiego na 1/24 etatu. Temat musiał być położony bo daliście się wpuścić w maliny przez firmy doradztwa podatkowego, które Wam umowy pod nos popodsuwały....a teraz jak już łatwej kasy nie mają ...to im się nie chce. Patrz o co Michał pisał o akcji w Suwałkach z 2 mln.

Ale....

...zaczynając od początku: Wrocław....skarbnik po studiach podatkowych specjalista od podatków zatrudnił doradcę z bardzo bardzo renomowanej firmy, książki piszącego (pracowałem z nim kiedyś w FRRwP) ....i namieszali. Ale sam nie rozpoczął jednak centralizacji wcześniej niż wg. specustawy. A zatem zwyciężył zdrowy rozsądek. Gratulacje Skarbniku żeś się wstrzymał, choć namieszałeś.

Potem Poznań...skarbnik zatrudniła "twórcę" obecnego systemu VAT , opracowali instrukcje, procedury, wydali zarządzenie i wiooooo.... pojawiły się książki, szkolenia, kasa.....no właśnie ta kasa. Ale coś jeszcze się pojawiło. Komisje, narady, konferencje spotkania w MF, w ZMP itp..Ważną osobą się PAni Skarbnik stała. Autorytet no i się namieszało....mam relacje jak to wyglądało o co kto mówił.

Potem Warszawa od 2016 bigosu sobie narobiła bo wydała zarządzenie na podstawie kompletnie nic nie mających z tym tematem związku przepisów UOSG. Odliczała VAT w 2016 jak jeszcze specustawy nie było. Ale ich doradca takie im procedury opracował...no i takie a nie inne dostali interpretacje. Koszmar.

Inny skarbnicy, bo tak jak sędziowie i skarbnicy podobnie kiszą się we własnym gronie, zaczeli zamodzielnie centralizować swoje samorządu.
Jednakże d...ochrony sobie powymyślali i pomogła im w tym kolejna renomowana firma na D, i na inne litery, co to nawet umowy zastępstwa procesowego im podrzuciła. Jeżdziła po POlsce i niektórzy dali się wpuścić.

Nagorzej namieszała jednak była urzędniczka z MF, co stertę błędnych książek w PE wydała z VAT zwolnionym, podczas gdy JST co do zasady nie podlega pod VAT. Ale ładnie mówi, miło tłumaczy....to po co słuchać kogoś kto mówi, że masz źle, opi...li....nie lepiej posłuchać PAni Eli bo tak ładnie spokojnie tłumaczy.....kupić jej książkę, dać zarobić wydawcy, iść na szkolenie? Prof. Modzelewski mówił kto z MF był twórcą tego cyrku z VAT w JST.

Po co stosować ustawy jak są broszury VAT czy bzdurne opinie KRRIO dot. księgowości....a że księgowość za 2017 jest kompletnie nierzetelna to przecież tak szkolą w RIO. Co tam zasady wyceny... robicie co Wam każą.

Za finanse JST odpowiada skarbnik.... ogarnijcie się w końcu.

Bardzo lubię Michała...ale ciągle pamiętam, że to od wrocławskiej Izby zaczął się cyrk z VAT w JST. A niepokoi mnie to, bo byłem na taki spotkaniu pod koniec zeszłego roku, że chcą tworzyć podkomisję sejmową ws. VAt w JST...ale całe szczęście, że aktualnie temat przycichł.

http://www.biuletyn.bdo.pl/biuletyn/finanse-publiczne/bdo-finanse-publiczne/Budzet/centralizacja-vat-w-samorzadach-czyli-jak-stracic-30-miliardow-zlotych10079.html

Wszystko zaczęło się 14 lat temu we Wrocławiu, gdzie wrocławska skarbówka uznała, iż urząd gminy Wrocław jest aparatem pomocniczym organu oraz że nie występuje odrębna podmiotowość gminy i urzędu gminy, na której to tezie opiera się do dziś orzecznictwo sądów administracyjnych i interpretacje organów podatkowych. Można by nawet było zgodzić się z taką argumentacją w świetle art. 33 ustawy o samorządzie gminnym, gdyby Wrocław był gminą. Art. 33 ustawy o samorządzie gminnym stanowi bowiem że: Wójt wykonuje zadania gminy przy pomocy urzędu gminy.

Jednakże Wrocław nie jest gminą, lecz jest miastem na prawach powiatu, a w Polsce nie ma takiej gminy, jak gmina Wrocław. Aby się o tym przekonać wystarczy zerknąć do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 1998 roku w sprawie utworzenia powiatów (Dz.U. 1998.103.652) lub do opracowanego przez GUS Wykazu identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego kraju, gdzie pod identyfikatorem 0264 znajduje się miasto na prawach powiatu Wrocław.

Wrocławska skarbówka, sądy, Ministerstwo Finansów powinny opierać się nie na art. 33 ustawy o samorządzie gminnym, lecz na art. 33 ustawy o samorządzie powiatowym. Artykuł ten stanowi, iż: Zarząd wykonuje zadania powiatu przy pomocy starostwa powiatowego oraz jednostek organizacyjnych powiatu, w tym powiatowego urzędu pracy. Przecież zgodnie z art. 91 ustawy o samorządzie powiatowym prawa powiatu przysługują miastom, które w dniu 31 grudnia 1998 roku liczyły więcej niż 100 000 mieszkańców, a także miastom, które z tym dniem przestały być siedzibami wojewodów, chyba że na wniosek właściwej rady miejskiej odstąpiono od nadania miastu praw powiatu, oraz tym, którym nadano status miasta na prawach powiatu, przy dokonywaniu pierwszego podziału administracyjnego kraju na powiaty. Jak wynika z wyżej przytoczonego rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 1998 roku w sprawie utworzenia powiatów, takim miastem na prawach powiatu jest Wrocław.

(...) itd.

Pozdr TW
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Czw Sty 18, 2018 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz dużo masz racji w tym co piszesz ale....
Zastanów się dlaczego ten kraj jeszcze funkcjonuje ?odpowiem Ci. .. bo ten kraj wbrew pozorom ma szczęście ze ludzie jeszcze chcą pracować w tej administracji... co to bowiem jest za przyjemność z pracy jeśli za 2 do 3 tysi netto musisz zajmować się vat pit często cit kadrami płacami słuchać przywiezionych w teczce dyrektorów naczelników itd. Dlatego uważam ze państwo polskie winno być wdzięczne ze jeszcze tacy psychopaci jak księgowi skarbnicy i wszyscy inni chcą dla tego państwa pracować. Ostatnio wymieniałem dla dzieci paszport w uw we Wroclawiu. 9 okienek a interesantów 2 tys na korytarzu. Pot smród tłok płacz dzieci. Patrzyłem na tych pracowników. ... żal mi ich. Wymaga się od zwykłych często szeregowych ludzi znajomości przepisów itd a tymczasem radcowie unikają wszystkiego co tylko mogą. .. dlatego powtarzam raz jeszcze. Kraj ludziom z administracji powinien podziękować ze jeszcze tego nie rzucili i nie odeszli.....

Dlatego Tomasz trzeba zrozumieć. Skarbnik to tez człowiek. A kogo on ma pytać? ??Wójta ?wolne żarty ....

Michał Szczypiór
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Czw Sty 18, 2018 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...Michale...skarbnik zarabia ciut więcej niż piszesz. I to sporo więcej. Nawet w małej gminie. A rznie cwaniaka i spycha odpowiedzialność na podległych pracowników. Skarbnicy zmarnowali kupę kasy na kompetnie nieprzydatne dokumentacje i instrukcje dot. Centralizacji VAT, których pewnie nawet nie czytali. Bo komu by się chciało czytać 200-500 stron. Wiesz o czym pisze sam przecież je sprzedajesz. Chłopie kasa to nie wszystko....nie raz ci o tym mówiłem....

A sama centralizacja tak jak ja przeprowadzono wg. Tzw specjalistów od VAT w jest narusza zasady funkcjonowania organów i polskie prawo. Ale jest zgodna z widzimisie zapisanych w broszurach MF i innych elaboratach. Czy ty wiesz ze ci od VAT w MF nie wierzą w to ze JST maja więcej niż jeden NIP. Na spotkaniach oni mówią ze to nieprawda...bo wiedza lepiej zza stołka w ministerstwie.

Kanal

TW
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach