Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.091.01.53 (z dn. 2019-04-01)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)

· Poradnik "Symulacje WPF"

· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.091.01.53 (z dn. 2019-04-01)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)
Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2018 r. [wersja wzoru z 2018.12.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 387 gości i 1 użytkownik online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 84985021
 

RIO :: Zobacz temat - Posiłki w szkołach- wyrok NSA
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Posiłki w szkołach- wyrok NSA
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 29, 30, 31  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość


PostWysłany: Pią Cze 22, 2018 10:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja pierdziele 35 proc plus vat... czyli połowa na prowizje poszła. CBA wam trzeba ....która to taka gmina ???? Wójt z PO zapewne.... dom budował czy syn jego lub córka? ??BEZ kredytu oczywiście. ...
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Cze 22, 2018 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedna taka firma na D aktywna dziś na tym forum sporo ma takich umów. Ale dziś papiery maja tam pewnie wyczyszczone ...no to skarbnicy jako osby odpowiedzialne z finanse dostaną sankcje z KK...chyba ze naprawia szkodę. A zatem dorobek życia wielu skarbników przepaść może. icon_rolleyes.gif

NIK badał już takie przypadki. RZepa opisywała.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W piątek dostałam newslettera:


„Sprzedaż posiłków w stołówkach szkolnych na rzecz pracowników administracyjnych nie podlega ustawie o VAT. Działanie takie mieści się w kategorii zadań edukacyjnych, a Powiat, wykonując je, działa w charakterze organu władzy publicznej”- WSA w Gdańsku, wyrok z dnia 6 czerwca 2018r. I Sa/Gd 328/18

Komentarz

To sentencja jednego z ostatnich wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2018r. w sprawie I SA/Gd 328/18 . Tym samym kolejny raz Sąd Administracyjny uznał, iż czynności realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego odmiennie niż pojmuje to Minister Finansów i odmiennie niż stanowi sama ustawa o podatku od towarów i usług , są czynnościami realizowanymi poza działalnością gospodarczą. W ocenie składu orzekającego – brawa dla Sądu- czynności wydawania posiłków na rzecz grona niepedagogicznego są czynności niepodlegającymi pod ustawę o podatku od towarów i usług.

Powyższe orzeczenie jest pierwszym w Polsce poruszającym przedmiotową problematykę. Wszystkie składy orzekające do tej pory w Polsce rozpatrywały skargi na interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ale jedynie w zakresie wydawania posiłków dla uczniów i nauczycieli. We wszystkich sprawach Sądy uznawały, iż są to czynności organu a to oznacza, że nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT lecz są to czynności niepodlegające pod VAT. Obecne postępowanie było pierwszym w którym Sąd rozpoznawał sprawę wydawania posiłków dla personelu niepedagogicznego. Również i w tym przypadku Sąd nie dopatrzył się działania JST ( tu: Powiatu) jako przedsiębiorcy lecz jak organu władzy publicznej.
Konsekwencje powyższego wyroku są znaczne. Po pierwsze wychodzi na to, że wydawanie posiłków dla personelu niepedagogicznego nie powinno było być opodatkowane ( tak stanowi rozporządzenie MF) lecz winno było być uznawane za niepodlegające VAT. Oznacza to, że JST niesłusznie opodatkowywały te czynności, niesłusznie rozliczały podatek VAT w deklaracji VAT-7, zawyżały wartość obrotu dla potrzeb wyliczenia prewskaźnika. Zasadniczo chodzi tutaj i dotyczy to oświatowych jednostek budżetowych a przecież trzeba pamiętać, że te ostatnie same odrębnie od Gminy wyliczają i rozliczają prewskaźnik. Jak widać powoli krystalizuje nam się w Polsce jednolita linia orzecznicza, która podąża za poglądami wybranych trenerów w Polsce: Tomaszem Wojtania, Michałem Szczypiórem. Od lat trenerzy Platformy Edukacyjnej zwracają Państwu bowiem uwagę na powyższe problemy. Wychodzi na to, że dzisiejsza linia orzecznicza jest odzwierciedleniem prezentowanych na Naszych szkoleniach od wielu lat poglądów współpracujących z Nami wykładowców.

Tło sprawy:

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej powiat zadał m.in. pytanie, czy opłaty za wyżywienie w stołówce szkolnej pracowników administracyjnych korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Sam zajął stanowisko, że wydawanie obiadów jest ściśle związane z działalnością edukacyjną, realizowaną w charakterze organu władzy publicznej, dlatego świadczenia takie powinny być wyłączone z zakresu regulacji ustawy o VAT.
W wydanej interpretacji z 8 lutego 2018 r. (sygn. 0115-KDIT1-1.4012.874.2017.1.BS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe i stwierdził, że usługi polegające na zapewnieniu posiłków pracownikom niepedagogicznym podlegają co do zasady opodatkowaniu według obniżonej stawki 8%. Powiat wniósł skargę do WSA w Gdańsku nie zgadzając się z powyższą interpretacją.


Komentarz autora Michała Szczypióra:

Popieram w pełni przedmiotowe rozstrzygnięcie. Od wielu lat razem z Kolegą Tomaszem Wojtania dążymy aby wreszcie ktoś w Polsce zaczął rozróżniać działalność organu władzy od działalności publicznej. Szkoda tylko, że Sądy Administracyjne nie cytują naszych publikacji, chociażby mojej "VAT w sektorze publicznym" uwaga z 1997r. w której to już wtedy pisałem, iż nieodrzecznym jest pojmowanie JST jako przedsiębiorcy od czynności wydawania posiłków na rzecz uczniów i nauczycieli z jednej strony i VAT z drugiej strony należny-dla grona niepedagogicznego. Pytanie czy takie zróżnicowanie stawek VAT aby nie narusza Konstytucyjnej zasady równości, bo przecież powoduje naruszenie zasad zdrowej i równej konkurencji. "
Powrót do góry
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale jaja:)icon_smile.gificon_smile.gif
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Nie Lip 01, 2018 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakie jaja....??? prawdę napisano
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3052

PostWysłany: Sro Wrz 26, 2018 5:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

UWAGA...ZNÓW MIESZAJĄ W RIO Z OPŁATAMI ZA POSIŁKI.

RIO KATOWICE JEŚ ŹRÓDŁEM PROBLEMU.

A PRZECIEŻ WYŻEJ JEST OMÓWIONE KILKA ORZECZEŃ SĄDÓW.

http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja.aktualnosci/186316/Obiad-i-obiad--RIO-o-oplatach-za-wyzywienie-w-przedszkolu-i-szkole

Pozdr TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Wto Paź 09, 2018 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zespół Szkolno-Przedszkolny prowadzi stołówkę szkolną i sprzedaje obiady uczniom oraz pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym swojej szkoły. Jak uważacie, czy sprzedaż ta powinna być poza ustawą czy zwolniona? W tym temacie już tyle namieszano, że nie wiem jak postąpić.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Wto Paź 09, 2018 11:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Zespół Szkolno-Przedszkolny prowadzi stołówkę szkolną i sprzedaje obiady uczniom oraz pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym swojej szkoły. Jak uważacie, czy sprzedaż ta powinna być poza ustawą czy zwolniona? W tym temacie już tyle namieszano, że nie wiem jak postąpić.

Jeszcze dodam, że z pewnego czasopisma dostałam taką odpowiedź: Sprzedaż posiłków dla osób innych niż uczniowie i nauczyciele podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 8%. Sprzedaż na rzecz uczniów szkoły - jako usługi mieszczące się w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą - korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług. Również sprzedaż przez szkołę posiłków dla nauczycieli należy uznać za usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą, które także są zwolnione od podatku od towarów i usług.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Wto Paź 09, 2018 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A Pan Szczypiór na szkoleniu w Krakowie podawał sygnature wyroku WSA w Gdańsku gdzie sąd orzekł iż wydawanie posiłków dla.personelu niepedagogocznego nie podlega VAT. ..
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Wto Paź 09, 2018 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
W piątek dostałam newslettera:


„Sprzedaż posiłków w stołówkach szkolnych na rzecz pracowników administracyjnych nie podlega ustawie o VAT. Działanie takie mieści się w kategorii zadań edukacyjnych, a Powiat, wykonując je, działa w charakterze organu władzy publicznej”- WSA w Gdańsku, wyrok z dnia 6 czerwca 2018r. I Sa/Gd 328/18

Komentarz

To sentencja jednego z ostatnich wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 czerwca 2018r. w sprawie I SA/Gd 328/18 . Tym samym kolejny raz Sąd Administracyjny uznał, iż czynności realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego odmiennie niż pojmuje to Minister Finansów i odmiennie niż stanowi sama ustawa o podatku od towarów i usług , są czynnościami realizowanymi poza działalnością gospodarczą. W ocenie składu orzekającego – brawa dla Sądu- czynności wydawania posiłków na rzecz grona niepedagogicznego są czynności niepodlegającymi pod ustawę o podatku od towarów i usług.

Powyższe orzeczenie jest pierwszym w Polsce poruszającym przedmiotową problematykę. Wszystkie składy orzekające do tej pory w Polsce rozpatrywały skargi na interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ale jedynie w zakresie wydawania posiłków dla uczniów i nauczycieli. We wszystkich sprawach Sądy uznawały, iż są to czynności organu a to oznacza, że nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT lecz są to czynności niepodlegające pod VAT. Obecne postępowanie było pierwszym w którym Sąd rozpoznawał sprawę wydawania posiłków dla personelu niepedagogicznego. Również i w tym przypadku Sąd nie dopatrzył się działania JST ( tu: Powiatu) jako przedsiębiorcy lecz jak organu władzy publicznej.
Konsekwencje powyższego wyroku są znaczne. Po pierwsze wychodzi na to, że wydawanie posiłków dla personelu niepedagogicznego nie powinno było być opodatkowane ( tak stanowi rozporządzenie MF) lecz winno było być uznawane za niepodlegające VAT. Oznacza to, że JST niesłusznie opodatkowywały te czynności, niesłusznie rozliczały podatek VAT w deklaracji VAT-7, zawyżały wartość obrotu dla potrzeb wyliczenia prewskaźnika. Zasadniczo chodzi tutaj i dotyczy to oświatowych jednostek budżetowych a przecież trzeba pamiętać, że te ostatnie same odrębnie od Gminy wyliczają i rozliczają prewskaźnik. Jak widać powoli krystalizuje nam się w Polsce jednolita linia orzecznicza, która podąża za poglądami wybranych trenerów w Polsce: Tomaszem Wojtania, Michałem Szczypiórem. Od lat trenerzy Platformy Edukacyjnej zwracają Państwu bowiem uwagę na powyższe problemy. Wychodzi na to, że dzisiejsza linia orzecznicza jest odzwierciedleniem prezentowanych na Naszych szkoleniach od wielu lat poglądów współpracujących z Nami wykładowców.

Tło sprawy:

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej powiat zadał m.in. pytanie, czy opłaty za wyżywienie w stołówce szkolnej pracowników administracyjnych korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Sam zajął stanowisko, że wydawanie obiadów jest ściśle związane z działalnością edukacyjną, realizowaną w charakterze organu władzy publicznej, dlatego świadczenia takie powinny być wyłączone z zakresu regulacji ustawy o VAT.
W wydanej interpretacji z 8 lutego 2018 r. (sygn. 0115-KDIT1-1.4012.874.2017.1.BS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe i stwierdził, że usługi polegające na zapewnieniu posiłków pracownikom niepedagogicznym podlegają co do zasady opodatkowaniu według obniżonej stawki 8%. Powiat wniósł skargę do WSA w Gdańsku nie zgadzając się z powyższą interpretacją.


Komentarz autora Michała Szczypióra:

Popieram w pełni przedmiotowe rozstrzygnięcie. Od wielu lat razem z Kolegą Tomaszem Wojtania dążymy aby wreszcie ktoś w Polsce zaczął rozróżniać działalność organu władzy od działalności publicznej. Szkoda tylko, że Sądy Administracyjne nie cytują naszych publikacji, chociażby mojej "VAT w sektorze publicznym" uwaga z 1997r. w której to już wtedy pisałem, iż nieodrzecznym jest pojmowanie JST jako przedsiębiorcy od czynności wydawania posiłków na rzecz uczniów i nauczycieli z jednej strony i VAT z drugiej strony należny-dla grona niepedagogicznego. Pytanie czy takie zróżnicowanie stawek VAT aby nie narusza Konstytucyjnej zasady równości, bo przecież powoduje naruszenie zasad zdrowej i równej konkurencji. "
Powrót do góry
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sro Paź 10, 2018 6:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A grono pedagogiczne, uczniowie i przedszkolaki - nie podlegające VAT czy zwolnione?
Powrót do góry
wojtaniaDołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3052

PostWysłany: Czw Paź 11, 2018 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:


Komentarz autora Michała Szczypióra:

Popieram w pełni przedmiotowe rozstrzygnięcie. Od wielu lat razem z Kolegą Tomaszem Wojtania dążymy aby wreszcie ktoś w Polsce zaczął rozróżniać działalność organu władzy od działalności publicznej. Szkoda tylko, że Sądy Administracyjne nie cytują naszych publikacji, chociażby mojej "VAT w sektorze publicznym" uwaga z 1997r. w której to już wtedy pisałem, iż nieodrzecznym jest pojmowanie JST jako przedsiębiorcy od czynności wydawania posiłków na rzecz uczniów i nauczycieli z jednej strony i VAT z drugiej strony należny-dla grona niepedagogicznego. Pytanie czy takie zróżnicowanie stawek VAT aby nie narusza Konstytucyjnej zasady równości, bo przecież powoduje naruszenie zasad zdrowej i równej konkurencji. "
Powrót do góry


czy już jasne? Przecież opłatę za posiłki "ciała pedagogicznego" kalkulujecie metodą "wsadu do gara" a nie ceną rynkową.

Pozdr TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość


PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 8:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nasi radcowie tego nie ogarną... dlatego mimo, że zapadają wyroki stosujemy zwolnienie bo mamy spokój z Ministrem Finansów. Wiemy, że to źle ale nadal stosujemy zwolnienie ( przynajmniej u mnie w gminie). Wiem, że to patologia ale.... bezpieczna patologia icon_smile.gif

K.M
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Nie Paź 14, 2018 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przykro to czytać ale rozumiem.

W MF i w skarbówce nic się mentalnie w kadrze piszącej interpretacje i projekty przepisów nie zmieniło..... tam jest jak jest....po staremu. Ktoś pilnuje aby w MF było jak było...

Pozdr TW
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pon Paź 15, 2018 9:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...dodam tylko, że ta patologia wcale nie jest bezpieczna. Interpretacja KAS Was nie chroni bo w sprawach należności niepodatkowych to nie KAS jest organem własciwym lecz Wasz Wójt.

Księgowość SCUW i oświaty będzie miała jeszcze z tym problemy....

Pozdr TW icon_cool.gif
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 29, 30, 31  Następny
Strona 6 z 31

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź