Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 457 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 106001831
 

RIO :: Zobacz temat - 443 czy 452
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

443 czy 452

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne rachunkowości budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość


PostWysłany: Sro Lip 24, 2019 6:56 am    Temat postu: 443 czy 452 Odpowiedz z cytatem

Moje pytanie dla praktyków budżetowych jest następujące jaki paragraf wydatkowy należy zastosować za dokonywane opłaty za wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów w stosunku do krórych starostwa nie wystawiają faktur a jedynie dokumenty obliczenia opłaty. Będę wdzięczna za odpowiedz
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Lip 26, 2019 6:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

opłaty trafiają do budżetu powiatu i są pobierane na podstawie ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, więc 452
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Sie 02, 2019 9:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serdeczne dzięki
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Wto Sie 06, 2019 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydatki na opłaty wniesione na rzecz JST - paragraf 443, 452 czy 430?

Niejednokrotnie jednostki budżetowe ponoszą wydatki, których status materialnoprawny spełnia zarówno definicję opłat, jak i definicję wpłat na rzecz budżetu czy zakupu usługi. Wydatek ten potencjalnie mógłby być sklasyfikowany w trzech różnych paragrafach klasyfikacji. Artykuł powstał na podstawie interpretacji wydanej przez Ministerstwo Finansów 2 listopada 2018 r. (sygn. BP1.4102.18.2018), stanowiącej odpowiedź na pytanie zadane przez Gminę Busko-Zdrój.
Opłata na rzecz powiatu
Gmina zleciła powiatowi wykonanie map i wypisów z ewidencji gruntów i nieruchomości na cele związane z gospodarką gruntami i nieruchomościami. Urząd gminy, który w związku z tym zleceniem musiał wnieść opłatę na rzecz powiatu, zadał pytanie Ministerstwu Finansów, który z paragrafów wydatków klasyfikacji budżetowej powinien zastosować. Pytający wskazał, że potencjalne paragrafy wydatków, które można w tym przypadku zastosować, to paragraf 430 "Zakup usług pozostałych" oraz paragraf 452 "Opłaty na rzecz jednostek samorządu terytorialnego", jednak który z nich jest właściwy?
Paragrafy klasyfikacji budżetowej - klauzula ogólna ich stosowania
Z reguły w wyjaśnieniach formułowanych przez Ministerstwo Finansów przywołuje się zasadę, że:
Klasyfikacja budżetowa jest narzędziem mającym za zadanie umożliwić dysponentom środków budżetowych zaewidencjonowanie określonych zdarzeń (np. społecznych, gospodarczych, administracyjnych), rozstrzygniętych co do zasady przepisami prawa materialnego. Tym samym podstawą zaklasyfikowania wydatku do odpowiedniej podziałki klasyfikacji budżetowej jest ustalenie charakteru tego wydatku oraz jego podstawy prawnej.

Dostosowując się do tej reguły należy wskazać, że przepisy prawa materialnego regulujące kwestie omawianych opłat wniesionych na rzecz powiatu są zawarte w ustawie - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Opłaty pobierane są na podstawie art. 40b tej ustawy. Obejmują one:
umożliwienie korzystania z usług teleinformatycznego systemu ASG-EUPOS zapewniającego udostępnianie danych podstawowej osnowy geodezyjnej,
sporządzanie i wydawanie wypisów oraz wyrysów z operatu ewidencji gruntów i budynków; uwierzytelnianie dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych, co do zgodności tych dokumentów z danymi zawartymi w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b, lub z dokumentacją przekazaną przez tego wykonawcę do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
wysłanie materiałów zasobu pod wskazany adres,
udostępnianie rzeczoznawcom majątkowym do wglądu zbiorów aktów notarialnych oraz orzeczeń sądowych i decyzji administracyjnych będących podstawą wpisów w ewidencji gruntów i budynków,
uzgadnianie usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu.
Jeżeli ww. opłaty jednostki budżetowe wnoszą na rzecz powiatu, to wydatki takie są wydatkami wyczerpującymi definicję opłat wnoszonych na rzecz budżetu JST. Wydawałoby się, że w świetle przepisów prawa materialnego właściwym paragrafem wydatku jest zatem paragraf 452.
Z kolei dopuszczalność zastosowania paragrafu 430 można uzależnić od oceny, czy przedmiotowy wydatek dotyczy wykonania usługi. Podziałka ta obejmuje zakup usług. Jednym z przepisów prawa materialnego, który mógłby uznać zlecone prace i związane z nimi opłaty za usługę, są przepisy prawa podatkowego. Konkretnie ustawa o VAT w art. 15 ust. 6 wskazuje, że:
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Tym samym zakres prac objętych analizowanymi opłatami nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu przepisów prawa materialnego. Potwierdzają to także interpretacje podatkowe, np. interpretacja indywidualna Dyrektora KIS, w której stwierdzono, że:
Organ władzy publicznej objęty jest regulacją przepisu art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Wprawdzie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT stanowi, że wspomniane organy są podatnikami w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, jednak w analizowanym przypadku taka sytuacja nie występuje. Czynności, o których mowa, mają bowiem charakter publicznoprawny, a nie cywilnoprawny. Opłaty pobierane za wykonywanie tych czynności stanowią daninę publiczną w rozumieniu art. 217 ustawy z 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78, poz. 483, z późn.zm.).
Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 14 kwietnia 2017 r.,
sygn. 2461-IBPP3.4512.91.2017.2

Tym samym zastosowanie paragrafu 430 do wydatków stanowiących opłaty wpłacane na podstawie art. 40b ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne nie jest właściwe. Opłaty te nie są opłatą za zakup usług.
Stanowisko Ministerstwa Finansów
Z analizy przedmiotowego wydatku wynika, że dopuszczalnym paragrafem klasyfikacji budżetowej powinien być paragraf 452. Jednak Ministerstwo Finansów wskazało inne rozstrzygnięcie. Z wyjaśnień Ministerstwa wynika, że opłaty wnoszone na podstawie art. 40b ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne za sporządzanie i wydawanie wypisów oraz wyrysów z operatu ewidencji grantów i budynków należy klasyfikować co do zasady w paragrafie 443 "Różne opłaty i składki". Przy czym zastrzeżono również, że "trudno o ostateczne rozstrzygnięcie", gdyż jednostka zadająca pytanie nie wskazała jednoznacznego celu wykonania wypisu oraz wyrysu z operatu ewidencji grantów i budynków. Przykładowo, gdyby wydatek ten dotyczył realizacji inwestycji, wówczas właściwym paragrafem byłby najpewniej paragraf 605 "Wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych".
Zródło: Inforlex
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne rachunkowości budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź