Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.008.00.03 (z dn. 2019-11-05)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.008.00.03 (z dn. 2019-11-05)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2018 r. [wersja wzoru z 2018.12.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 540 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 91340592
 

RIO :: Zobacz temat - darowizna dla szkoły publicznej
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

darowizna dla szkoły publicznej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Wrz 16, 2019 11:13 am    Temat postu: darowizna dla szkoły publicznej Odpowiedz z cytatem

Czy umowę darowizny podpisuje dyrektor szkoły w imieniu powiatu? Czy w imieniu szkoły?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Wrz 16, 2019 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tryb przyjmowania darowizn
Darowizna stanowi umowę cywilnoprawną. Darowizna jest zatem, jak każda umowa, czynnością dwustronną, a nie jak niekiedy błędnie się przyjmuje jednostronnym działaniem darczyńcy. Jako umowa, darowizna wymaga złożenia oświadczenia woli przez obie kontraktujące strony umowy tj. zarówno przez darczyńcę, jak i obdarowanego. Oznacza to, że skuteczne dokonanie na rzecz gminy darowizny wymaga nie tylko oświadczenia woli darczyńcy, ale również oświadczenia woli ze strony gminy o przyjęciu darowizny.
Gmina jako osoba prawna (zob. art. 2 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym) działa, w tym dokonuje czynności prawnych (np. przyjmuje darowizny), za pośrednictwem swoich organów (zob. art. 38 Kodeks cywilny). Organami gminy są rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta) (art. 11a ust. ustawy o samorządzie gminnym).
Udzielając odpowiedzi na pytanie, który z wyżej wymienionych organów przyjmuje w imieniu i na rzecz gminy darowiznę, należy odwołać się do charakteru prawnego czynności darowizny. Darowizna na rzecz gminy jako czynność, której istotą jest przysporzenie majątkowe po stronie obdarowanego prowadzi do powiększenia zasobu mienia gminy (beneficjenta darowizny) stanowiąc tym samym czynność zarządu mieniem. Organem właściwym do gospodarowania mieniem komunalnym jest wójt gminy (art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym) i to wójt, zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, składa, co do zasady, jednoosobowo oświadczenia woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem (albo działający na podstawie jego upoważnienia zastępca wójta samodzielnie albo wraz z inną upoważnioną przez wójta osobą). Przepisy szczególne nie formułują żadnych wymagań dotyczących przyjmowania darowizn przez wójta na rzecz gminy (poza darowiznami w postaci nieruchomości). W orzecznictwie sądowym przyjęto, że dla przyjęcia przez wójta darowizny, nawet znacznej wysokości, nie jest wymagana uprzednia zgoda rady gminy wyrażona w formie uchwały. Przepisy określające kompetencje rady gminy w sprawach majątkowych przekraczających zakres zwykłego zarządu (przepis art. 18 ust. 2 pkt 9 ustawy o samorządzie gminnym) nie wymieniają bowiem kompetencji do przyjmowania darowizn. Przepisy te stanowiąc wyjątek od generalnej zasady, zgodnie z którą to wójt gminy gospodaruje mieniem komunalnym, podejmując decyzje gospodarcze, muszą być interpretowane ściśle. Oznacza to, że ewentualna uchwała rady gminy w przedmiocie przyjęcia darowizny nie znajduje umocowania ustawowego. Rada nie może podjąć uchwały w przedmiocie przyjęcia darowizny, nawet wtenczas gdy z takim wnioskiem wystąpi organ wykonawczy (por. Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 28 października 2014 r., sygn. akt II SA/Ol 901/14, dostępny w CBOSA.).
Zgodnie z powyższym, oświadczenia o przyjęciu darowizny składa samodzielnie wójt (burmistrz, prezydent miasta) i nie musi w tym zakresie uzyskiwać zgody rady gminy wyrażonej w uchwale (chyba że przedmiotem darowizny jest nieruchomość).
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź