Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 348 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 104680464
 

RIO :: Zobacz temat - Zaproszenie do dyskusji
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Zaproszenie do dyskusji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Informatyka w samorządzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3251

PostWysłany: Pią Lut 14, 2003 8:17 pm    Temat postu: Zaproszenie do dyskusji Odpowiedz z cytatem

Szanowni Państwo !

W ostatnich kilkunastu miesiącach notujemy wyraźny wzrost obowiązków nakładanych na JST poprzez różnego rodzaju regulacje prawne dotyczących przekazywania bądź to publikowania danych w formie elektronicznej.
W szczególności dotyczy to różnego rodzaju sprawozdawczości, m.in.:
- sprawozdawczości budżetowa
- sprawozdawczości o zadłużeniu jednostek z osowością prawną
- sprawozdawczości pozwalająca nadzorować udzieloną pomoc publiczną, etc., etc.

Do tego dochodzą wymagania stawiane przez:
- ustawę o zamówieniach publicznych w zakresie publikacji ogłoszeń o przetargach na stronach internetowych,
- ustawę o dostępie do informacji publicznej,
itp.,itd.

Zapraszam więc serdecznie do dyskusji na temat kondycji i problemów informatyki w samorządzie.

Z poważaniem


Ostatnio zmieniony przez Adam dnia Wto Lut 18, 2003 6:10 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mariab75Dołączył: 29 Sty 2003
Posty: 93

PostWysłany: Nie Lut 16, 2003 1:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Klasyczne" sprawozdanie finansowe - sprządzane na papierze - zawierać musi podpisy osób: sporządzającej sprawozdanie oraz skarbnika i wójta (starostę). Aktualnie sprawozdania przekazywane są do RIO w formie elektronicznej (dyskietka) i obowiązkowo w formie wydruku. Istnieje więc możliwość porównania wydruku (autoryzowanego przez osoby odpowiedzialne) z danymi na dyskietce.
Jeżeli RIO miałyby zrezygnować (?) z wydruków to czy przesłane sprawozdanie bez podpisów osób odpowiedzialnych byłoby wystarczającym dowodem np. w sprawie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Chodzi mi o:
1) bezpieczeństwo przesyłanych danych e-mailem (czy pakiety przesyłane z konta pocztowego zakładanego przez program dostarczany przez RIO są szyfrowane?)
2) nieodpowiedzialne wysłanie przez pracownika jednostki sprawozdania, które nie zostało autoryzowane przez skarbnika i kierownika jednostki (program nie przewiduje podpisu elektronicznego, a co bedzie jak jakiś czarny charakter włamie się do urzędu, zhakuje windows skarbnika, złamie hasło do programu (powiedzmy, że wiadomo jak się wabi pies skarbnika) i wyśle jakieś ciekawe sprawozdanie?).
Sam pomysł przesyłania sprawozdań i porozumiewania się RIO z jednostkami e-mail jest dobry (lepszy niż przekazywanie dyskietki), czy wysyłanie pism informacyjnych. Jednak sprawa "bezpiecznego" przekazywania sprawozdań finansowych przez Internet wymaga, moim zdaniem, odpowiednich zabezpieczeń. Nie chodzi tylko o bezpieczestwo samego internetu, bo tu są jakieś rozwiązania (szyfrowanie itd), ale o kwestie organizacji całego procederu na poziomie każdego, nawet najmniejszego urzędu, tzn odpowiednio zabezpieczony system informatyczny, a więc przede wszystkim admistrator czy informatyk znający się na rzeczy, potrafiacy zminimalizować ryzyko otworzenia dokumentu/programu przez niepowołaną osobę itd, a jak wiemy to kosztuje. Spróbujmy sobie wyobrazić jak to może wyglądać w małej miejscowości ...
Chyba dobrze, że działania RIO zmierzają w kierunku oswojenia skarbników z Internetem. Jednak jeszcze w wielu jednostkach pocztę elektroniczną odbiera i nadaje informatyk, zatrudniony na część etatu lub umowę zlecenia. A w tzw Polsce B dostęp do internetu nadal jest kosztownym luksusem (podobno w Polsce, w okolicach Suchowoli jest środek Europy icon_smile.gif)
Genaralnie - pomysł przesyłania sprawozdań przez Internet podoba mi się, jednak muszę mocno pogłówkować nad taką organizacją przesyłania danych, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Może podpis elektroniczny?
Mariab.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3251

PostWysłany: Wto Lut 18, 2003 6:56 pm    Temat postu: RE: elektroniczne sprawozdania Odpowiedz z cytatem

Szanowna Pani!

Poruszyła Pani tak wiele tematów, że wystarczyłoby na conajmniej kilka wątków dyskusji .... icon_smile.gif
Ale przejdźmy do rzeczy:
1) sprawozdania wysyłane z BudzetST mail'em nie są ani szyfrowane ani podpisywane (nie jest bowiem przewidziana w tym programie stosowna funkcja) - choć z drugiej strony załączniki tych mail'i są szyfrowane

2) pamiętajmy, że to nie RIO ustala zasady obiegu dokumentów w systemie sprawozdawczości lecz Ministerstwo Finansów poprzez stosowne rozporządzenia icon_smile.gif

3) mamy w Izbach świadomość co do właściwych nadawców i odbiorców przesyłek e-mailowych w jednostkach samorządowych (choćby z korespondencji dotyczącej sprawozdawczości umożliwiającej nadzorowanie pomocy publicznej)
- tu wielokrotnie sprawozdania wysyłane są z prywatnych kont osób korzystających z internetu a zatrudnionych w JST - co rodzi później dość poważne problemy w korespondencji zwrotnej ....

W praktyce oznacza to, że do obsługi sprawozdawczości budżetowej (typu Rb) wyłącznie w formie elektronicznej BudzetST w aktualnej wersji się nie nadaje i wręcz nie ma uregulowań prawnych umożliwiających jednostkom przekazywanie tych sprawozdań wyłącznie w formie elektronicznej.
Jak Pani zauważyła - tu koniecznym wydaje się nowelizacja rozporządzenia o sprawozdawczoścu w kontekście ustawy o podpisie elektronicznym oraz odpowiednia modernizacja BudzetuST.

A co do oswojenia Skarbników JST oraz innych osób związanych z wymianą elektronicznej sprawozdawczości pragnę przytoczyć pewien fakt, chyba mało znany lecz bardzo istotny:
Otóż w 2000 r. gdy MF, RIO oraz JST rozpoczynały swoją "przygodę" z elektroniczną sprawozdawczością budżetową (wówczas BudzetST I)szacowaliśmy, iż tylko 50%-60% jednostek złoży do Izb sprawozdania w formie elektronicznej np. na dyskietkach - zaś po I kw. 2000 r. okazało się że wymóg ten spełniło ponad 95% JST .
To był ogromny sukces przede wszystkim pracowników samorządowych.

Nie uwierzę więc, gdy ktoś będzie głosił opinie o Polsce A i B w przypadku dobrze przygotowanego i sprawie wdrożonego w JST systemu informatycznego - po prostu mam dowód na to, że takiego podziału da się uniknąć.

Niepokoi mnie natomiast sposób wdrażania kolejnych systemów sprawozdawczych - przygotowywanych w pośpiechu, często słabo opisanych w aktach wykonawczych oraz nie uwzględniających uwarunkowań technicznych (jak np. problem z dostępnością internetu w niektórych częściach kraju).

A przecież już niedługo będziemy mieli do czynienia z nieco enigmatycznym systemem SHRIMP zapowiadanym przez UOKIK i MF, a dotyczącym udzielonej przez JST pomocy publicznej dla przedsiębiorców (np. poprzez Powiatowe Urzędy Pracy).
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość


PostWysłany: Sob Lut 22, 2003 2:05 pm    Temat postu: Bezpieczeństwo wymiany danych Odpowiedz z cytatem

Drodzy Państwo,icon_smile.gif
Problem bezpieczeństwa wymiamy danych miedzy JST a RIO z technicznego punktu widzenia nie jest specjalnie trudny. Wystarczy w miarę sprawna infrstrukrura PKI - zarówno w urzędzie jak i w RIO. Wbrew pozorom wcale nie kosztuje to zbyt dużo. Wystarczy w ramach urzędu określić, kto ma uprawnienia do przesłania sprawozdania, nadać takowe w systemie dodać metodę autentykacji i autoryzacji (hasło+token, karta ect.) i po sprawie. Są też inne wyjscia - fizyczne wydzielenie kanału komunikacji (to akurat nie jest tanie) z prostym, ale skutecznym systemem zabezpieczeń przed niepowołanym dostępem, tudzież VPN na bazie istniejącej infrastruktury (jesli jest - to jest to zabawa niedroga, jendak raczej jej nie ma więc to tez kosztuje) . Zabezpieczenie dokumentu przed niepwołanym dostępem (szyfrowanie, content security) oraz zmianą (znakowanie czasem) również nie stanowią specjalnej trudności)
Ale ogólenie rzecz biorąc nie jest to trudne i ustaw o podpisie elektronicznym wcale nie jest potrzebna. Kwestia uzgodnienia pomiędzy urzędami a RIO + dopuszczenie ustawowe w przepisach szczególnych:)

Pozdrawiam serdecznie

PS -problemem nie są kwestie techniczne ale mentalność urzędnika i niechęć do zmian. Poza tym w Polsce jeszcze nie ma zwyczaju badnia ROI - a można pokazać że wykorzystanie IT do obrotu informacjami to czysty zysk, wyrażony w PLN. I dochodzi problem dostepu do internetu. Aby możliwa była komunikacja pomiedzy JST a RIO to szybkość transferu danych powinien być w kazdym urzędzie na tyle dobry, aby odbywało się to sprawnie. Poza tym nie może to być zbyt drogie i po trzecie w końcu - musi byc w kazdej, nawet najmniejszej gminie. Jak na razie można tylko dziękować TP S.A i ministerstwu infrastruktury.

Pozdrawiam

Artur
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pon Kwi 14, 2003 8:25 am    Temat postu: Internet Odpowiedz z cytatem

Przesyłanie danych drogą telekomunikacyjną nabiera szczególnego znaczenia w dużych powiatach i gminach. W moim mieście (kilkaset tysięcy mieszkańców) nadal wszystkie sprawozdania z jednostek organizacyjnych do Urzędu Miasta są przesyłane na papierze! Ale to jeszcze nie wszystko: każde sprawozdanie jest przepisywana trzy razy!!!
W wydziale finansowym, wydziale budżetowania i wydziale sprawującym nadzór. Obliczyłem, że to moje kochane miasto kosztuje jakieś 500 000 zł na rok + utrzymanie biur + papier itd. Gdzie my żyjemy?
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Kwi 18, 2003 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moja Gmina pod tym względem jest gdzieś przy końcu stawki. Skarbnik nawet nie chce dotknąć klawiszy i cała robota z wprowadzaniem danych spada na mnie -informatyka. Podobnie zresztą jak każda rzecz która wykracza poza zwykły tekst i tabelkę w edytorze. Z dostępem do internetu też nie najlepiej jedyne co pozostaje to modem ISDN i TPSA. Pozostaje też mentalność urzędników, którzy jak ognia boją się nauki nowego oprogramowania, bądź nawet obsługi komputera.
Powrót do góry
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3251

PostWysłany: Pią Kwi 18, 2003 12:50 pm    Temat postu: RE: Internet Odpowiedz z cytatem

Drogi przedmówco !
Jeśli Twoja gmina zamierza skorzystać ze środków unijnych to niestety ale te osoby będą musiały zakasać rękawy i zabrać się do pracy przy użyciu komputera.
Zresztą dobrze byłoby aby zapoznały się z kilkoma ustawami, które wymagają działań administracji w środowisku internetu (np., ustawa o dostępie do informacji publicznej)

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość


PostWysłany: Pią Kwi 14, 2006 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powyższe wypowiedzi stawiają urzędników w złym świetle .Urzędnicy nie są zacofani, nie boja się zmian ale w granicach rozsądku!!!! To Ci żałośni
dysponenci tworzą radosną twórczość i jak zwykle w pośpiechu, na ostatnią chwilę.Przychodzi w ostateczności moment,że w końcowej fazie zapominaja o niedoskonałościach programów lub samych przepisów
i wymagają od tych "niedoskonałych urzędników" czasami cudów!
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Nie Kwi 26, 2020 12:28 pm    Temat postu: Film o urzędnikach Odpowiedz z cytatem

Wiem że kiedyś na zalukaj oglądałem dobry film o urzędnikach. Był to film dokumentalny i bardzo ciekawie się go oglądało. Nie jest to praca taka łatwa jak się wydaje każdemu... Jak znajdę tytuł to edytuje post icon_smile.gif
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pią Maj 22, 2020 11:34 pm    Temat postu: Ogrodzenia w Rybniku Odpowiedz z cytatem

Prowadzę firmę Ar-met - zajmujemy się produkcją oraz montażem ogrodzenia w Rybniku. Ostatnio był problem z klientem w sprawie zapłaty i inne tego typu i wiem jak bardzo urzędnikom pomogła informatyka aby jak najszybciej mi pomóc. Tak na prawdę gdyby nie technologia to dzisiaj czekamy wieczność na rozwiązanie sprawy.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sob Cze 06, 2020 2:02 pm    Temat postu: Laptopy poleasingowe Wrocław Odpowiedz z cytatem

Nasza firma importuje i sprzedaje tanie laptopy poleasingowe Dell, Apple i HP. Zaleta takiego sprzętu, to nie tylko niska cena, ale wysoka jakość wykonania i legalny system operacyjny Windows 10. W klasie A+, takie poleasingowe laptopy, wyglądają prawie jak nowe.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Informatyka w samorządzie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź