Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 321 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 106483152
 

RIO :: Zobacz temat - korekta wieloletnia-oddanie VAT
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

korekta wieloletnia-oddanie VAT

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość


PostWysłany: Sob Lut 23, 2019 1:19 pm    Temat postu: korekta wieloletnia-oddanie VAT Odpowiedz z cytatem

W piątek dostałam z Platformy Edukacyjnej:

Gmina jest zobowiązana do korekty wieloletniej po zmianie przeznaczenia kompleksu sportowego, oddanego do użytkowania w 2015 r. – tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z dnia 19 września 2018 r., I SA/Gd 780/18.
To pierwszy wyrok dotyczący kwestii obowiązku korekty wieloletniej (ujemnej) w przypadku zmiany przeznaczenia nieruchomości zaistniałej w związku z centralizacją rozliczeń VAT.
Sprawa dotyczyła gminy, która w 2015 r. zrealizowała i oddała do użytku nowo wybudowany kompleks sportowo-rekreacyjny. Od momentu oddania do użytkowania obiekt był udostępniany wyłącznie odpłatnie, tj. pobierane były opłaty za wstęp do obiektu i nie przewidziano bezpłatnych godzin korzystania z kompleksu. Powyższe dotyczyło także jednostek budżetowych gminy, które do końca 2016 r. korzystały z niego wyłącznie odpłatnie, a czynności te były przez gminę opodatkowane i dokumentowane fakturami VAT. Gmina, mając na uwadze jego wykorzystanie wyłącznie do czynności opodatkowanych, dokonała odliczenia VAT naliczonego z tytułu budowy kompleksu w pełnej kwocie. Jednakże z uwagi na fakt, iż z dniem 1 stycznia 2017 r. gmina dokonała centralizacji rozliczeń ze swoimi jednostkami budżetowymi i w konsekwencji dalsze opodatkowywanie usług wstępu dla tych jednostek stało się niemożliwe, gmina powzięła wątpliwość co do konieczności dokonania korekty wieloletniej odliczonego pierwotnie w całości podatku, twierdząc, iż korekta taka nie jest konieczna, gdyż nowe brzmienie art. 90c ustawy o VAT ma zastosowanie do towarów i usług nabytych dopiero od dnia 1 stycznia 2016 r. Ponadto, w ocenie gminy, w czasie, gdy gmina realizowała i dokonywała odliczenia podatku od inwestycji, nie miał do niej zastosowania także art. 90a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2015 r. z uwagi na wykorzystywanie analizowanego obiektu wyłącznie do czynności opodatkowanych.
Dyrektor KIS nie zgodził się z argumentacją gminy (interpretacja z dnia 16 marca 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.33.2018.1.AW), twierdząc, iż od dnia 1 stycznia 2017 r. nastąpiła zmiana wykorzystania kompleksu w odniesieniu do stanu sprzed centralizacji, w związku z czym gmina jest zobowiązana dokonać korekty podatku naliczonego. Dyrektor KIS wskazał przy tym na podstawę prawną, z której obowiązek ten wynika – tj. art. 6 ust. 2 ustawy nowelizującej, zgodnie z którym w przypadku nakładów poniesionych przed dniem 1 stycznia 2016 r. m.in. na wytworzenie nieruchomości, do których miał zastosowanie art. 90a ustawy o VAT w brzmieniu dotychczasowym, korekty kwoty podatku naliczonego w pozostałym jej okresie dokonuje się na zasadach określonych w art. 90c tej ustawy.
Na powyższą interpretację gmina wniosła skargę do WSA w Gdańsku, który to sąd przyznał rację Dyrektorowi KIS.
W uzasadnieniu ustnym WSA stwierdził mianowicie, iż od dnia 1 stycznia 2016 r. zmieniło się wprawdzie brzmienie art. 90a ustawy o VAT, niemniej przepis ten, w brzmieniu obowiązującym do końca 2015 r., dotyczył korekty VAT z tytułu wydatków na nieruchomość, której przeznaczenie uległo zmianie. W ocenie sądu przepis art. 90a ustawy o VAT, choć nie miał w analizowanej sytuacji bezpośredniego zastosowania, nie oznacza, iż przepis ten nie obowiązywał. Z argumentacji gminy wynikało natomiast – z czym niewątpliwie nie można się zgodzić, iż skoro w 2015 r. nie była zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego (gdyż na ten moment cała jej działalność w zakresie inwestycji związana była wyłącznie z działalnością opodatkowaną), to następnie, w ciągu kolejnych 10 lat, nie musiałaby w ogóle dokonywać tej korekty, nawet w sytuacji zmiany wykorzystania nieruchomości – co faktycznie miało miejsce w omawianej sytuacji. Sąd przyznał przy tym rację organowi podatkowemu co do interpretacji przepisu przejściowego art. 6 ust. 2 ustawy nowelizującej, jako mającego zastosowanie w omawianej sprawie i zobowiązującego gminę do dokonania korekty podatku, według zasad wskazanych w art. 90c ustawy o VAT. Zatem, pierwszej korekty gmina powinna dokonać za 2017 r. (w deklaracji za styczeń 2018 r.).
Można przypuszczać, iż analogiczna sytuacja dotyczy wielu gmin, które przed 2016 r. realizowały inwestycje w tego typu obiekty udostępniane wyłącznie odpłatnie (tj. hale, baseny, kompleksy sportowe). Gminy te powinny mieć zatem na uwadze powyższe rozstrzygnięcie w kontekście dokonanych uprzednio, pełnych odliczeń VAT w tym zakresie.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Sob Lut 23, 2019 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja daję od nich maile w spam.
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Pon Lut 25, 2019 8:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja czytam bo dobre nowinki wysyłają . Nie czytam innych rzeczy typu z ISP bo to nic nie warte
Powrót do góry
Gość


PostWysłany: Wto Lut 26, 2019 12:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

my też oddaliśmy VAT... zgodnie z wyrokiem w Warszawie który też dotyczył korekty. Nikt nam nie zwrócił wcześniej na to uwagi. Dlatego ja zawsze czytam co dostaje ...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź