Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe

O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb

Menu główne

· Strona główna
· Forum
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska

Systemy sprawozdawcze

BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.079.00.48 (z dn. 2018-10-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)

· Poradnik "Symulacje WPF"

SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 4.079.00.48 (z dn. 2018-10-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)

Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)

Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2017 r. [wersja wzoru z 2017.11.28 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]

Znajdź w serwisie

Zaawansowane

Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj

Aktualnie online

Aktualnie jest 305 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj

Wizyt w serwisie: 75746116

RIO :: Zobacz temat - grupy paragrafów klasyfikacji budżetowej
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.

Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

grupy paragrafów klasyfikacji budżetowej
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość

PostWysłany: Pon Sie 06, 2018 10:48 pm    Temat postu: grupy paragrafów klasyfikacji budżetowej Odpowiedz z cytatem

mam pytanie - plan finansowy na 2019 r. może być wg grup wydatków - czy będziecie planować wg grup czy po staremu wg paragafów? icon_redface.gif
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Wto Sie 07, 2018 10:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

po staremu , wg paragrafów
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Wto Sie 07, 2018 11:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

według grup paragrafów będzie mniej zmian w trakcie roku,bo przeważnie dotyczą tej samej grupy, ale jak to będzie wyglądało w praktyce,będziemy prowadzić plan i wydatki na każdym paragrafie, a sprawozdanie będzie to grupować??? a jak wystąpi przekroczenie na paragrafie w tej samej grupie to nie będę się tym przejmować? a z drugiej strony jak zakwalifikować np w $4010 kwotę skoro już widoczne jest w tym paragrafie przekroczenie, ale według grup paragrafów jest w porządku !!!!!
ot taki dylemat księgowej
pozdrawiam
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Wto Sie 14, 2018 8:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem plan finansowy wg paragrafów (po staremu - nie widzę radykalnych zmian w zakresie uchylenia wszystkich paragrafów np związanych z wynagrodzeniami a przecież trzeba je zaplanować i przestrzegać planu). W zakresie zmian budżetu - będzie ich więcej m.in. z uwagi na zmiany w ramach wydatków bieżących na programy i projekty (przedtem odbywało się to w ramach planu finansowego), a teraz przesunięcia między poszczególnymi podkategoriami w ramach kategorii. Ot zmiana żeby się skarbnicy nie nudzili. A sprawozdania będą wg kategorii z tego jak widzę.
Powrót do góry
ZuzaK

PostWysłany: Czw Sie 16, 2018 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko plan miałby być w grupach. Pozostałe dane wykazywane w sprawozdaniach budżetowych po staremu czyli w paragrafach. Nie trzeba by było uchylać paragrafów - tak jak ktoś wcześniej pisał. Ja zostaję przy dotychczasowej wersji - nowa mnie nie przekonuje. Jak szef zapyta ile mamy na remonty to co? Powiem, że zależy ile wydamy na usługi? Jestem na "nie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość

PostWysłany: Wto Sie 21, 2018 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a co z art. 247 ust. 2 , na podstawie, którego wykonywanie budżetu robi się do działu rozdziału i paragrafu? a zmiany odnośnie tych grup dotyczą tylko planów finansowych.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Sro Sie 22, 2018 8:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pamiętam w latach 90 plany finansowe były w grupach dla wydatków rzeczowych. Plany na wydatki płacowe były w każdym paragrafie. Pamiętam sprawozdanie kwartalne na 3 strony. I było dużo dużo prościej. A co do nowych "starych" przepisów. Myślę już o zmianie uchwały o procedurze uchwalania budżetu. I czekam na jakieś sensowne wytyczne RIO. Dla mnie tłumaczenie, że nie wiem ile mam na remonty bo nie mam planu w paragrafie jest ciekawe. A ile razy mieliście problem z paragrafem 4170 i 4300 bo tu umowa zlecenie na usługę a tu firma, czasami remont to kupienie materiału i znów inny paragraf. W uchwale budżetowej było, że zmiany w paragrafach ustala wójt, a ilu wójtów oberwało za to dyscypliną bo wydatki przekroczyły plan w paragrafie. Jestem za zmianami, ale widzę następne bzdurne obowiązki nikomu nie potrzebne tylko daleko rozwiniętej administracji, tak jak w GOPSach
Pozdrawiam
Stara Skarbniczka
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Wto Sie 28, 2018 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem skarbnikiem z dużym stażem i mówię zdecydowanie "nie"
Plan robimy po staremu w paragrafach, tak jest przejrzyście i dla mnie i dla kontroli , dla wójta i radnych, a więc niech tak zostanie
To już porzerabialiśmy i nic dobrego z tego nie wyszło

Pozdrawiam[/b]
Powrót do góry
wojtania

PostWysłany: Wto Sie 28, 2018 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...sęk w tym, że kierownikowi jednostki na jej poziomie lepiej mieć plan w grupach. Mniej dyscypliny finansów, łatwiej zarządzać środkami, łatwiej pozmieniać pomiędzy paragrafami. Jednakze tylko do czasu jak jednostka nie wejdzie w projekty unijne. Wtedy grupowania do koszmar.

A z innej beczki. Zobaczcie tu:

https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/rachunkowosc/aktualnosci/-/asset_publisher/M1vU/content/poszukujemy-pracownika?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%2Fdzialalnosc%2Frachunkowosc%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_M1vU%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_M1vU_

przecież mamy mieć nową klasyfikację budżetową.

Cytuję z ogłoszenia MF:

Opracowywanie wymiaru ekonomicznego jednolitego planu kont dla jednostek sektora finansów publicznych zintegrowanego z nową klasyfikacją budżetową (...)

I to samo jest zapisane w Planie Morawieckiego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2018 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paragrafy niech polikwidują. Na przykład:
436 Opłaty z tytułu zakupu usług telekomunikacyjnych
438 Zakup usług obejmujących tłumaczenia
440 Opłaty za administrowanie i czynsze za budynki, lokale i pomieszczenia garażowe

Paragrafy niech połączą. Na przykład:
441 Podróże służbowe krajowe i 442 Podróże służbowe zagraniczne
459 Kary i odszkodowania wypłacane na rzecz osób fizycznych i 460 Kary, odszkodowania i grzywny wypłacane na rzecz osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych

I można jeszcze bardziej uprościć klasyfikację budżetową.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Sro Wrz 05, 2018 9:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas też robimy po staremu.
Bo albo wszystko w grupach albo wszystko w paragrafach.
Ten projekt to sztuka dla sztuki, żeby można było powiedzieć że uprościło się sposób planowania budżetu. Ale to jest tylko początkowy etap.
Wykonanie budżetu, zaangażowanie, zobowiązania w ewidencji i w sprawozdawczości wykazuje się wg paragrafów. icon_redface.gif

Uproszczenie jak cho...ra icon_redface.gif
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2018 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A dla mnie pomyłką są zasady używania paragrafu 4170. Bo uważam, że skoro remont, to par. 4270 bez względu na to, kto go robi, czy osoba fizyczna czy firma. Efekt jest przecież ten sam. Jeśli ktoś opracowuje mi dokumentację, odśnieża drogę, kosi trawę, pisze wniosek - to jest usługa. Ten paragraf wg mnie ma uzasadnienie tylko w momencie , kiedy np. zatrudniam kogoś na umowę zlecenie do wykonywania pracy, którą w normalnych warunkach wykonują pracownicy urzędu, bo np. przez dwa tygodnie nie ma sprzątaczki lub innego pracownika.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Czw Wrz 06, 2018 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobry pomysł ze zmianą klasyfikacji . Plan wydatków w grupach to mniej pracy , mniej zmian w budżecie super sprawa
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Pią Wrz 07, 2018 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
A dla mnie pomyłką są zasady używania paragrafu 4170. Bo uważam, że skoro remont, to par. 4270 bez względu na to, kto go robi, czy osoba fizyczna czy firma. Efekt jest przecież ten sam. Jeśli ktoś opracowuje mi dokumentację, odśnieża drogę, kosi trawę, pisze wniosek - to jest usługa. Ten paragraf wg mnie ma uzasadnienie tylko w momencie , kiedy np. zatrudniam kogoś na umowę zlecenie do wykonywania pracy, którą w normalnych warunkach wykonują pracownicy urzędu, bo np. przez dwa tygodnie nie ma sprzątaczki lub innego pracownika.

Zgadzam się jak najbardziej. Jeżeli klasyfikuję wspomniane koszenie trawy na podstawie umowy-zlecenia w §4170 to tak naprawdę klasyfikuję umowę a nie wydatek. Poza tym patrząc od strony sprawozdań wiem np. że ile jednostka wydała na usługi czy remonty ale patrząc na §4170 nie wiem na co jednostka wydała pieniądze, wiem jedynie że pracę (jaka by ona nie była) wykonała osoba fizyczna nie będąca pracownikiem.
Powrót do góry
Gość

PostWysłany: Pon Wrz 10, 2018 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To miało być zmniejszernie ilości sprawozdań a nie wprowadzenie grup paragrafów bo to w samorzadach tylko narobi bałaganu a nie zmniejszy pracy
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach