Przejdź do treści strony Przejdź do menu
Grafika KRRIO - Actum Est De Re Publica

Zachęcamy do zapisania się do newslettera

Przeznaczenie dochodów z tytułu opłat za wyżywienie pobranych od uczniów i przedszkolaków na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe

Szanowni Państwo

W imieniu Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiamy informację o wynikach kontroli koordynowanej przeprowadzonej przez regionalne izby obrachunkowe pod nazwą „Przeznaczenie dochodów z tytułu opłat za wyżywienie pobranych od uczniów i przedszkolaków na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe”.

Koordynatorem kontroli, w imieniu Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych, była Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

Celem kontroli było sprawdzenie przestrzegania przez szkoły podstawowe i przedszkola zakazu przeznaczania opłat pobranych za żywienie dzieci na inne koszty zapewnienia posiłków niż zakup artykułów żywnościowych zużytych do ich przygotowania.

Zrealizowana kontrola miała prowadzić do zweryfikowania, czy:

  • całość wnoszonych przez rodziców opłat za żywienie jest przeznaczana na zakup artykułów żywnościowych zużywanych do przygotowania posiłków podawanych dzieciom,
  • rodzice nie są obciążani niemającymi podstawy prawnej opłatami dodatkowymi w związku z korzystaniem przez dzieci z wyżywienia,
  • działalność jednostki oświatowej związana z zorganizowaniem żywienia jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa,
  • ponadto miały być zbadane aspekty formalnego sposobu ustalenia opłat oraz funkcjonowanie procesów ich gromadzenia i rozdysponowania.

Program kontroli przewidywał zbadanie przedstawionych zagadnień za 2 pełne lata kalendarzowe – 2018 i 2019.

Kontrolę prawidłowości przeznaczania opłat za żywienie uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków przeprowadzono w 88 jednostkach oświatowych, w tym w 42 szkołach podstawowych, 26 przedszkolach i 20 zespołach obejmujących szkoły i przedszkola.

Tekst informacji o wynikach kontroli koordynowanej "Przeznaczenie dochodów z tytułu opłat za wyżywienie pobranych od uczniów i przedszkolaków na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe"

PDFPrzeznaczenie dochodów z tytułu opłat za wyżywienie pobranych od uczniów i przedszkolaków na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe (486,98KB)
 

Data publikacji: 06-10-2022 13:24 Data modyfikacji: 06-10-2022 13:21
Przewiń do góry Przewiń do góry